Auto Parts Logo
Yazdır

Otomotivde 2023 hedefi için 5 ana sanayiye daha ihtiyaç var

Otomotivde 2023 hedefi için 5 ana sanayiye daha ihtiyaç var

Ana sanayilerin mevcut projelerinin yan sanayi kapasitelerini büyütmediğini savunan Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için en az 5 büyük ana sanayinin Türkiye'ye yatırım yapması gerektiğini kaydetti.

Otomotivciler, üretim rakamlarının artması için yeni ana sanayilerin Türkiye'de yatırım yapması gerektiğini savunuyor. Otomotiv endüstrisi içinde yan sanayi payının yüzde 42-43'ler seviyesinde olduğunu belirten Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, "Benim gönlüm bunun yüzde 50'nin üzerine çıkmasını istiyor. Ama bu çıkış ana sanayinin gerilemesi anlamında değil. Ana sanayi de artacak, yan sanayi de artacak ama yan sanayinin biraz daha fazla artması daha iyi olur görüşündeyiz. 2023 planına göre en az 4-5 tane büyük ana sanayi yatırımı gelmesi lazım. Kapasiteler de artıyor ama artacak kapasitenin limiti belli. Muhakkak yeni yatırımlara ihtiyaç var" dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Otomotiv Sektör Konsey Başkanı ve Faik Çelik Holding CEO'su Baran Çelik, yan sanayinin gelmiş olduğu yüzde 40'lık seviyenin başarılı olduğunu kaydetti. Ana sanayi yatırımları yapılmadığı sürece yan sanayini ihracattaki payının daha da artacağını savunan Çelik şunları söyledi:

"Türkiye'de otomotiv yan sanayi çok geniş bir alana hitap edebilen, daha esnek karar alabilen kuruluşlardan oluşuyor. Benim öngörüm, eğer Türkiye'de yeni ana sanayi yatırımları olmazsa yan sanayi ihracatı artar. Şu andaki ihracat rakamlarına ulaşmamızın altında yatan temel etkenlerden biri Avrupa'daki aynı kalite bir ürünü daha uygun maliyetlere üretebiliyor olmamız. Her ne kadar her geçen gün maliyetlerimiz artsa da bunu devam ettiriyoruz. Hala rekabetçiyiz. Öte yandan pazar çeşitlendirmesi yapmamız gerekiyor. AB'de yaşanan krizlerden doğrudan etkileniyoruz. Türkiye otomotiv endüstrisinin ihtiyacı yeni ana sanayi. Mevcut ana sanayi ve projeler kapasite artırıcı yatırımlar değil. Üretim rakamlarının artması için yeni ana sanayilere ihtiyaç var."