Auto Parts Logo
Yazdır

BSG Auto Parts Dünyaya Açılıyor

BSG Auto Parts Dünyaya Açılıyor

2003 yılında pazaran girip 63 ülkede müşterilerine 10.000’in üzerinde referans sunan BSG Auto Parts’ı şirketin Satınalma Yöneticisi Serhat Aslan anlattı. 

Öncelikle BSG Markası ile ilgili genel bilgi verir misiniz?

BSG markası 2003 yılında, Ford araç grubuna ait yedek parçaların satışı ile yola çıkış hikayesine başlamıştır. Ford araç grubuna, 2008 yılında Mercedes hafif ticari araçların yedek parçalarını ilave etmiştir. 2011 yılında alınan stratejik kararlar sonrasında bünyesine Volkswagen, Opel ve PSA (Peugeot / Citroen) araçların yedek parçalarını eklemiştir. Alman araç grubunda devam eden ürün artışına 2013 yılı itibarı ile Mercedes binek ve Bmw gruplarını ekleyerek bu alanda çeşit anlamında büyük ölçüde ilerleme kaydetmiştir. 2015 yılında bünyesine Kore grubu Hyundai ve Kia araç gruplarını dahil ederek yoluna devam eden BSG markası günden güne yeni araç grupları ve yeni ürün çeşitleri ile sektördeki yerini büyüterek yatırımlarına devam etmektedir.

Ürün Grupları ve Güncel durumunuz hakkında bilgi verir misiniz?

BSG markası olarak biz, otomobil üzerinde bulunan ve değişme potansiyeli olan tüm yedek parçaları bünyemizde bulundurmaya özen gösteriyoruz. Yeni devreye alınan araçlar, AR-GE departmanı tarafından incelenerek stoklardaki yerini almaya başlamaktadır. Günümüz itibarı ile 11.000 farklı ürün çeşidi ile iş ortaklarımıza hitap ediyoruz. Halen planlamalar aylık ve haftalık olarak yapılarak, hem yeni ürün hem de yeni tedarikçi devreye alma süreçlerimiz devam etmektedir.

BSG genel olarak hangi araç gruplarını bünyesinde bulundurmaktadır?

Ford, Volkswagen, Opel, Mercedes, Bmw, Peugeot, Citroen, Hyundai ve Kia marka araç gruplarının yedek parçalarının satışını gerçekleştiriyoruz.

Üretim yaptırdığınız tesislerde aradığınız özellikler nelerdir?

Otomobil yedek parça üretimi ülkemiz başta olmak üzere, Avrupa ve Uzak Doğu’da yaygın bir şekilde mevcuttur. Diğer yandan her yedek parça üreten tesis, BSG için doğru adres değildir. Kendimizce belirlediğimiz bazı kriterlerimiz bulunmaktadır. Tesise ait kalite sertifikaları, üretim yapılan makine parkuru ve labaratuvar sonuçları kriterlerimizin başında gelmektedir. Devreye alacağımız üretim tesisi dünya üzerinde hangi coğrafyada olursa olsun BSG satın alma ekibi tarafından ziyaret edilerek gerekli incelemeler yapılmaktadır. Ziyaret edilen tesisler talep edilen evraklar sonucunda AR-GE departmanımız tarafından incelenerek devreye alınmaktadır. Devreye alınan tesise ait satın alma yapılacak olan ürünlerden numuneler üretilerek araçlar üzerinde garanti süresi kadar denenir. Uygunluk onayından sonra sipariş aşamasına gelinmektedir.

BSG markasının Türkiye otomotiv sektörüne bakış açısı nasıldır?

Son yıllarda özellikle ülkemizde araç sayısında ciddi bir artış mevcuttur. Geçen yıl sıfır araç satışında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak yıllık 1.000.000 araç satış seviyesine ulaşılmıştır. Sıfır satışı gerçekleştirilen araçlar, ileriye dönük olarak garanti süresi dışına çıkıldığı zaman özel servis ve sanayilerdeki yerini almaya başlayacaklar. Benzinli araçların yerini daha çok dizel araçların aldığı ülkemizde, araçların motor güçleri de markalar tarafından minimize edilmeye çalışılmaktadır. Örnek vermek gerekirse ; eski yıllarda 2.000 cc. bir araç üzerinde 150 ps. maximum güç elde etmeye çalışan bir motor teknolojisinin yerini  günümüzde 1.400 cc bir araçta 150 ps. güç elde eden bir teknoloji devraldı. Bu değişimdeki etkenlerin başında yakıt seviyesinin düşürülmesi ve motor oranlarına göre düzenlenen özel tüketim vergisinin payı oldukça büyük oldu.  Hem performansı maksimum seviyeye çıkarmak hem de yakıt giderlerinin düşürülmesi için her marka, ürettiği araca ait mühendislik çalışmalarını en üst düzeylere çıkarmaktadır.

Dünya geneline baktığımız zaman BSG’nin duruşu hakkında bilgi  verir misiniz?

BSG markası Türkiye’de perakende sektöründe hizmet veren firmaların raflarındaki bulunabilirlilik oranını yukarılara doğru arttırırken dünya pazarında da gerek yaptığı araştırmalar gerekse yapılan yatırımlarla ivmesini yukarı çıkarmaya devam etmektedir. Bugün itibarı ile 61 farklı ülkeye ihracat yapan markamızın misyonu; ihracat ve pazarlama departmanlarımız tarafından yapılan gerek fuar katılımları gerekse saha ziyaretleri ile dünyanın her noktasına ulaşabilen bir marka haline gelmektir.

BSG markasını rakip markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Markamıza ait çalışmalarımızı yaparken iyi olduğumuz ve iyileştirmemiz gereken alanları ele alarak yolumuza devam ediyoruz. Özelikle ürün kalitesi, süreklilik ve rekabetçi fiyat politikasına önem veriyoruz. Amacımız; mevcut ürün kalitemizi koruyarak sürdürmek, müşterilerimizin taleplerini günlük karşılayabilecek şekilde ürün stoklarımızı hazır halde bulundurmak ve rakiplerimize göre analizlerimizi en iyi şekilde yaparak işimizi en doğru şekilde planlamaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Sektörümüz sürekli kendini yenilemek isteyen ve teknolojinin sürekli olarak değiştiği bir sektör. Klimanın standart olarak paketlerde sunulması 10 sene öncesine kadar hayal iken, şimdi elektrik teknolojisi ile mesafe kat edecek olan araçların konuşulduğu bir dönemdeyiz. Bir sonra ki adımın neler olabileceği artık insanların aklında büyük bir soru işareti olmaktan öteye gitmiyor. Sürekli yenilenmeye açık, sektöre ve değişime ayak uyduran bir marka olarak en iyiyi biz yapmayı hedefliyoruz. Bu hedefimizi gerçekleştirirken sizleri de bizimle en iyiyi yapmaya davet ediyoruz.