Auto Parts Logo
Yazdır

Motor Yenileme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Motor Yenileme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her araç motoru kullanıldıkça mutlaka eskiyecektir. Eskiyen motor da artık eski performansını gösteremeyecektir. Motor yenileme de motorun azalan performansını eski seviyesine getirmek için motor parçalarının değiştirilmesine verilen genel isimdir.

Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Motor yenileme işlemi aslında motorun sökülerek yerine yeni bir motor takılması işlemi değildir. Öncelikle araç motoru yerinden sökülür ve tamamen dağıtılır. Ardından eskiyen veya arızalanan parçalar çıkarılarak yerine yenileri takılır.

Motor yenileme işlemine sadece motorun kendi kısımları değil turbo aksamı, yakıt emiş sistemleri ve yakıt enjektör sistemleri de dahildir.

İçten yanmalı motorların tamamı yenilenebilir.

Motor yenilemenin de belirli bir vakti veya saati yoktur. Her aracın kullanım koşulları ve aracı kullanan kişinin alışkanlıkları farklı olduğundan dolayı, motorun yenilenmesine ancak işin uzmanları karar vermelidir.

Motor Yenileme İşlemi Risk Taşır mı?

Motor yenileme işlemleri çok hassas şekilde yapılması gereken işlemlerdir. Öyle ki milimetrenin 1000’de 1’i hassasiyetle çalışılması gerekir. Bu yüzden motor yenileme kesinlikle işin ehli kimseler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde motorun tekrara yenilenmesi demektir ki bu da başlı başına araç sahibine tekrar masraf çıkartacaktır. Masrafın yanı sıra motor yenileme işlemini hassas biçimde yapamayacak olmayan yerlerde motor yenileme işlemi yaptırmak ta risklidir.

Ayrıca motor yenileme işleminden sonra motor ilk günkü haline dönmüş gibi olur ve motor ömrü uzar.

Motor Yenileme Motor Performansını Arttırır mı?

Motor yenileme işlemleri sırasında motorun eskimiş veya arızalanmı parçaları değiştirileceğinden dolayı motorun performansı artacaktır. Ancak motorun kapasitesi değişmediğinden dolayı sadece ilk günkü performansına tekrar dönmüş olacaktır. Motorun kullanımına bağlı olarak motor performansı düşeceğinden dolayı, motor yenileme sonrasında ilk günkü performansına dönen motorun sanki performansı artmış gibi hissedilmesi normaldir.