bosch etiketli haberler

Sadece aracı sürerek otonom sürüşün atılım yapmasına yardımcı olmak mümkün mü? En azından VW Golf 8’in direksiyonundaki sürücüler için mümkün. Bu model araçlar, sürüş sırasında Bosch yol izi için bilgileri iletebiliyor. Bulut tabanlı hizmet, çok katmanlı yüksek çözünürlüklü haritalar sağlamak ve bunları güncel tutmak için sensörlerden gelen gerçek dünya trafik verilerini kullanıyor. Her geçen gün daha da otomatikleşen sürüşte, bu işlev büyük önem taşıyor. Bosch Mobilite Bilişim Çözümleri Bölüm Başkanı Dr. Mathias Pillin, “İş ortaklarımızla birlikte bugünün mobilitesine giden yolu açmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.   

Yenilenebilir düşük karbonlu yakıt çeşitleri artış gösteriyor. R33 Blue Diesel’in ardından Bosch, Shell ve Volkswagen, düşük karbonlu bir benzin alternatifini daha bu yakıtların arasına ekledi. Blue Gasoline isimli yeni yakıt, yüzde 33’e kadar yenilenebilir yakıt içeriyor ve kuyudan tekere karbon emisyonunda kilometre başına en az yüzde 20 azalma sağlıyor.  

Araçların gürültülü bir şekilde çarpışması neticesinde ortaya çıkabilecek olan en kötü senaryo hava yastığı sayesinde önlenebiliyor. Bu koruyucu “patlamada” en kilit rol, hava yastığı kontrol ünitesindedir. Hayat kurtaran şişme yastığın kontrol merkezi olarak işlev görür. Bosch, 40 yıl önce dünyanın ilk elektronik hava yastığı kontrol ünitesinin üretimine başlamak için Daimler-Benz AG ile güçlerini birleştirerek yolcu korumasına kararlı bir destek verdi.  

Bosch ve Çinli motor üreticisi Weichai Power, motor teknolojisinde büyük bir adım attı. İki iş ortağı, ağır ticari araçlara yönelik Weichai dizel motorunun verimliliğini başarıyla yüzde 50'ye çıkararak yeni bir küresel ölçüt oluşturdu.  

Bosch yongaları, bir çarpışma sırasında elektrikli araçların bataryalarına bağlı küçük patlayıcı yükleri kontrol ediyor ve güç kaynağını izole ediyor. Bosch’un yarı iletken yongaları; otomobildeki kişiler, kurtarma ekipleri ve ilk müdahale ekipleri için daha fazla emniyet sağlarken aynı zamanda hava yastıklarının da güvenilir bir biçimde açılmasını sağlıyor.  

Bosch ürün yelpazesi içerisinde güçlü bir kabin filtresi olarak yer alan FILTER+, en küçük parçacıkları ve kötü kokuları ayırıyor, aynı zamanda havadaki bakterileri ve alerjenleri de temizliyor. Standart filtreler, aktif karbon filtreler ve yeni FILTER+’dan oluşan eksiksiz Bosch kabin filtresi ürün yelpazesi ise her sene büyümeye devam ediyor. Şu anda yaklaşık 500 parça numarasından oluşan ürün yelpazesi, neredeyse her tür araç için ve her ihtiyaca uygun bir kabin filtresi içeriyor. Ayrıca Bosch, FILTER+ ürün yelpazesini 52 adet yeni ürün ile 0986628500’den 0986628551’e kadar olan parça numaralarıyla genişletti.  

"Dizelin bir geleceği var. Bugün, dizel teknolojisinin sonunun geldiğine dair iddialara son noktayı koymak istiyoruz." Bunlar, şirketin yıllık basın toplantısında konuşan, dizel teknolojisinde kararlı ve önemli bir ilerlemenin duyurusunu yapan Bosch CEO'su Volkmar Denner'in sözleri. Bosch'taki yeni gelişmeler, araç üreticilerinin geleceğin limitlerine daha şimdiden uymasını sağlayacak şekilde azot oksit (NOx) emisyonlarını yüksek oranda azaltmasını sağlayabilecek.  

Bosch, ortak araç kullanımı işine giriyor. Teknoloji ve servis tedarikçisi şirket Detroit’te kurulu bir Amerikan start-up şirketi olan Splitting Fares Inc.’i (SPLT) satın aldı. SPLT, şirketlerin, üniversitelerin ve belediye kurumlarının çalışanlarına ortak araç kullanımı hizmetlerini sunmalarını sağlayan bir platformu işletiyor.  

Bosch, 2017 satışlarında yüzde 6,7 oranında bir artış kaydetti. Elde edilen ilk rakamlara göre, Bosch geçtiğimiz yıl 78 milyar avroluk bir satış elde etti. Döviz kuru etkilerinden arındırıldıktan sonra, bu rakam yüzde 8,3’lük bir artış anlamına geliyor. Satış sonuçları yaklaşık 1,2 milyar Avroluk döviz kuru etkisi nedeniyle olumsuz yönde etkilendi. Elde edilen ilk rakamlara ilişkin Ludwigsburg, Almanya’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Bosch yönetim kurulu başkanı Dr. Volkmar Denner şu açıklamasında: “Büyüme tahminlerimizi aşarak kârlılığımızı tahminlerin üzerinde arttırdık. 2017’de satışlarımız hiç olmadığı kadar yüksek bir düzeye ulaştı.” dedi.