ihracat etiketli haberler

Ana sanayilerin mevcut projelerinin yan sanayi kapasitelerini büyütmediğini savunan Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için en az 5 büyük ana sanayinin Türkiye'ye yatırım yapması gerektiğini kaydetti.

Avrupa’nın tek çatı altında en büyük ticari ve ağır vasıta jant üreticisi İnci Holding, 4 milyon kapasiteli yeni fabrikası ile bu alanda yıllık üretimini 11 milyon adete çıkardı. Şirket, hem endüstriyel hem de otomotiv ürün gruplarında büyümeyi hedefliyor. 

Otomobil sektöründe global tedarikçi olma hedefi doğrultusunda yerli üretime yönelik ilklere imza atmaya devam eden Ünver Group, silikon hortum üretim hattı yatırımının devamı niteliğindeki silikon hortum ekstruder line hattını devreye almaya hazırlanıyor.

Bakan Işık’ın otomotivde yerli yan sanayiye destek açıklaması sektörde büyük sevinçle karşılandı. Otomotiv sektör temsilcileri 1 Haziran 2015’te yürürlüğe girecek destek düzenlemesi için ‘Sektörü uçurur' yorumunda bulundu. Yedek parçadaki eşdeğer kararının yerli otomobil sürecini hızlandırması bekleniyor.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) raporuna göre 2014 yılı Ocak-Aralık döneminde toplam pazar, 2013 yılı aynı dönemine göre yüzde 10 oranında azalarak 807 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde otomobil pazarındaki düşüş yüzde 12 oldu ve pazar 587 bin adede geriledi.

500 bin dolarlık yatırım ile Güneş Enerjisi Sistemlerinde (GES) ileriye dönük yatırıma başladıklarını bildirdiren Wagner Kablo Genel Müdürü Hilmi Ünsal,  Antalya Serbest Bölgesi'ndeki tesislerde yılda 25-30 milyon adet otomotiv sektörü için elektrik kablosu ürettiklerini ve ürettikleri ürünlerin Mercedes, Volkswagen, BMW, Peugeot, Renault ve Ford ile Japon otomobil markalarında kullanıldığını söyledi.

Türkiye’nin en büyük treyler üreticisi Tırsan 2014 yılında gerçekleştirdiği üretim yatırımları ve Ar-Ge projeleri ile Türkiye treyler pazarına öncülük etmeye devam ederken, kurulduğundan bu yana olduğu gibi 37. yılında da pazar liderliğini sürdürdü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: Bir müjde paylaşmak istiyorum. Yerli otomotiv yan sanayini desteklemek için eşdeğer parça çalışmasını bitirdik, 1 Haziran 2015 tarihinde eşdeğer parça uygulaması devreye girecek. Artık illa orijinal parça değil, yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parça da araçlarda kullanılacak. 

Geçen yıl üretilen 1 milyon 170 bin aracın 733 bin adedini otomobil oluşturdu. OSD Başkanı Önen, hafif ticariden sonra şimdi de otomobil üretim üssü olma yolunda ilerlediğimizi söyledi.