OİB etiketli haberler

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) düzenlediği 7. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışmasında otomotivde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirecek toplam 10 girişimci proje sahibine 210 bin TL ödül dağıtıldı. Ar-Ge Proje Pazarı’nda birinciliğe zeytin çekirdeğinden doğada kaybolan ve antimikrobiyal biyoplastik granül üreten projesiyle Duygu Yılmaz ve ekibi layık görüldü. Komponent Tasarım Yarışmasında ise birinciler; araçlardaki aerodinamik kayıpları azaltan projesiyle Emre Akgül ve Emre Uygun ile karbon emisyonunu düşüren projesiyle Özyeğin Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Özgür Ertunç ve ekibi oldu.  

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye’nin Rusya’ya 328 milyon dolar olan otomotiv ihracatını artırmak ve yeniden büyüme trendine giren pazarda lider ülkelerden biri olmak amacıyla Tataristan Özerk Cumhuriyetine Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti gezisi düzenledi. OİB öncülüğünde 10 Türk firmasından 19 iş adamının katıldığı heyet gezisinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Yatırım Geliştirme Ajansı ile görüşmelerin yanında, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Ford Sollers fabrikası ile Rus kamyon devi Kamaz’ın fabrikası da gezildi, firmalar ihracatı artırma yolunda ikili görüşme yapma ayrıcalığı yakaladı.     

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü 2017 yılını 28,5 milyar dolar ihracat ile kapattı. Sektörün aralık ayı ihracatı da bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 2 milyar 491 milyon dolar oldu.  

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün 2008 yılındaki 24,7 milyar dolarlık ihracat rekorunun, 17 Kasım itibarıyla 24,8 milyar dolarla kırıldığını söyledi.  

Sektör ihracatı dokuz günlük uzun bayram tatiline rağmen eylül ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 3,7 artarak 1 milyar 942 milyon dolar oldu.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) temmuz ayı raporuna göre, sektör ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 1,7 milyar dolar oldu. Temmuzda AB ülkelerine yüzde 10 artışla 1,3 milyar dolar ihracat kaydeden sektörün ocak-temmuz dönemi dış satımı da yüzde 11 yükselişle 13,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ABD'ye yapılan ihracatta yüzde 65 artış sağlayan sektör aynı başarıyı bu yıl İran pazarını da ekleyerek sürdürmeyi hedefliyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçı (OİB) Birlikleri Başkanı Orhan Sabuncu, "Yurtdışı temaslarımızın içeriğini güçlendirerek 'Turkey Discover the Potential' (Türkiye'nin potansiyelini keşfedin) diyeceğiz. İhracatımızı artıracağız" diye konuştu.

OİB Başkanı Sabuncu, sektör ihracatının bu yıl ilk kez ekimde 2 milyar doları geçtiğini belirterek, 'Otomotiv endüstrisi olarak yükseliş trendindeydik. Bu trendimizi ekim ayında taçlandırdık. 2 milyar doları aşarak morallerimizi yükselttik' dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçı Birliği (OİB) Ekim ayı yönetim kurulu olağan toplantısı yapıldı. Toplantıda 2010 yılından beri Coşkunöz Metal Form Makine Endüstri ve Ticaret. A.Ş. temsilcisi olarak OİB Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Şükrü Tetik, görevini Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Oya Coşkunöz’e devretti.