Orhan Sabuncu etiketli haberler

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün 2008 yılındaki 24,7 milyar dolarlık ihracat rekorunun, 17 Kasım itibarıyla 24,8 milyar dolarla kırıldığını söyledi.  

OİB verilerine göre otomotiv sektörü mart ayında 2,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan  OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Türk otomotiv endüstrisinin, ihracatta en yüksek artışı son olarak Mayıs 2008 döneminde 2,5 milyar dolar ile elde ettiğini hatırlattı. Sabuncu, "Geçen mart ayında 2,7 milyar dolarlık ihracat ile tüm zamanların rekorunu kırmış olduk. Mart ayında yüzde 32 artışla 2,7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörümüzde, aylık bazda tarihi bir başarı yakaladık. Mart ayı performansında binek otomobiller ihracatındaki yüzde 85 artış temel belirleyici oldu" değerlendirmesinde bulundu.  

Aftermarket pazarının en önemli uluslararası Fuarı olan ve iki yılda bir İtalya’nın Bologna şehrinde düzenlenen Autopromotec Fuarı’nda neredeyse tüm kategorilerde bireysel katılım için alanlar tükendi. Türk Milli katılım organizasyonunu gerçekleştiren Otomotiv İhracatçıları Birliği ise satışlara hızla devam ediyor. Fuarda aftermarket sektörünün tüm alanlarını kapsayan 575 ürün grubu sergileniyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) temmuz ayı raporuna göre, sektör ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 1,7 milyar dolar oldu. Temmuzda AB ülkelerine yüzde 10 artışla 1,3 milyar dolar ihracat kaydeden sektörün ocak-temmuz dönemi dış satımı da yüzde 11 yükselişle 13,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

VII. Aftermarket Konferansı’nda konuşan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper KANCA, “Bugün itibariyle taşıt araçlarında yaklaşık yüzde 30-40 seviyesinde olan elektronik aksam kullanımı, 2030’larda yüzde 50’nin de üzerine çıkacak. Dolayısıyla özellikle Yenileme Pazarı’nda varlığını sürdürmek isteyen firmalarımız için burada bir fırsat var. O fırsatı kaçırmamak için, yeni teknoloji ve eğilimleri yakından takip etmek gerekiyor” dedi.

Türkiye ihracatının lokomotifi otomotiv endüstrisi, mart ayında yüzde 16 artışla 2 milyar 47 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ocak-Mart döneminde ihracatı yüzde 6,6 artışla 5 milyar 544 milyon dolar olan sektör, yılın ilk çeyreğinde Türkiye ihracatındaki liderliğini korudu.  

Türkiye ihracatının lideri otomotiv endüstrisi, şubat ayında yüzde 17 artışla 1 milyar 985 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Otomotiv, şubat ayında aynı zamanda Türkiye ihracatından son yıllarda aldığı en yüksek pay olan yüzde 18 seviyesine ulaştı.  Son yılların en iyi şubat ayı performansını sergilediklerine dikkat çeken Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, AB ülkelerinin ihracattan aldığı payda da bugüne kadarki en yüksek oran olan yüzde 81’e ulaşıldığını söyledi. 

ABD'ye yapılan ihracatta yüzde 65 artış sağlayan sektör aynı başarıyı bu yıl İran pazarını da ekleyerek sürdürmeyi hedefliyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçı (OİB) Birlikleri Başkanı Orhan Sabuncu, "Yurtdışı temaslarımızın içeriğini güçlendirerek 'Turkey Discover the Potential' (Türkiye'nin potansiyelini keşfedin) diyeceğiz. İhracatımızı artıracağız" diye konuştu.

OİB Başkanı Sabuncu, sektör ihracatının bu yıl ilk kez ekimde 2 milyar doları geçtiğini belirterek, 'Otomotiv endüstrisi olarak yükseliş trendindeydik. Bu trendimizi ekim ayında taçlandırdık. 2 milyar doları aşarak morallerimizi yükselttik' dedi.