otomotiv tedarik sanayi etiketli haberler

CHEP ve TAYSAD gerçekleştirdiği iş birliğiyle “Uluslararası Tedarik Zincirlerinde Geri Dönüşümlü Kutu Kullanımı Avantajları” üzerine bir toplantı düzenledi. CHEP Türkiye, Romanya ve Rusya Otomotiv Ülke Lideri Engin Gökgöz, konuşmacı olarak yer aldığı toplantının “Havuzlama Sisteminin Otomotiv Tedarik Zincirine Katkısı” başlığında özel endüstriyel ekipman çözümlerinden, gümrük işlemlerinde sağladıkları kolaylıklardan, CHEP iş modelinin tedarikçilere kazandırdığı rekabet avantajından bahsetti  

Türkiye’de 400’ü aşkın üyesi ile Türk otomotiv tedarik sanayinin tek temsilcisi olan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Ege Bölgesi Üye Toplantısı’nı İzmir’de gerçekleştirdi. Etkinlikte konuşan TAYSAD Başkanı Alper Kanca, otomotiv sektörünün tüm dünyada küçüldüğünü ancak bir yandan da teknolojik olarak önemli bir evrimin eşiğinde olduğunu vurguladı. Otomotiv tedarik sanayi temsilcilerinin ise şimdiden bu tür gelişmeler için hazırlık yapması gerektiğini belirten Kanca, “Esnek olacağız, karmaşık sipariş yapısına uyum sağlayacağız ve sıfır stok ile çalışacağız. Bunu başarmak için inovasyon, Ar-Ge, mühendislik ve yeni teknolojilere yatırım yapılması kaçınılmaz. Mutlaka ana sanayiler, diğer tedarikçiler ve startuplar ile işbirliği yapmamız lazım” dedi.  

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, tedarik sanayinde hedefin yükseldiğini belirterek, TOSB içerisindeki firmaların 2019 yılında 90 milyon EURO’luk yatırım hedeflediklerini açıkladı.  

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, Türk Otomotiv Sektöründe yükselişin sürdüğünü, ekonomi temsilcilerinin çalışmalarına aralıksız devam ederek, Türk sanayisinin gücünü tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.   

Otomotiv tedarik sanayi ihracatının yüzde 70’ini temsil eden ve sektörünün en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan TAYSAD, Bursa’da toplandı. Bursa’daki üyelerin bir araya getirildiği toplantıda, otomotiv sektörünün geleceğine ışık tutacak sunumlar yapıldı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 150 yıl kadar önce “mekanik” birer cihaz olarak doğan otomobillerin nasıl elektronik cihazlara dönüşmekte olduğunu anlattı.  

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, “TÜİK verilerine göre kilogram bazında ihracat miktarını incelediğimizde 2010-2015 yılları arasında yaklaşık yüzde 41 artışla 1 milyon 613 bin tona ulaştığımızı gururla söyleyebilirim. Yine 2016’nın ilk 8 aylık döneminde de 1 milyon 107 bin 500 ton ihracat gerçekleştirdik. İhracattaki başarımızın yıl sonuna kadar devamı halinde, Tedarik Sanayi 2016 yılında parite kaynaklı kayba geçit vermemiş olacak” dedi.

TAYSAD yöneticileri, Automechanika Frankfurt Fair 2016 kapsamında Alman basını ile bir araya geldi. Toplantının açılışında, Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik, konuklara teşrifleri dolayısıyla teşekkür etti. Ardından söz alan TAYSAD Başkan Yardımcısı Perihan İnci, yaşanan darbe girişimine rağmen Türkiye’de sanayi sektörünün tıkır tıkır işlediğini, ihracat verileriyle destekleyerek sundu. Perihan İnci, “2016 ilk 8 aylık ihracat verilerine göre otomotiv sektör ihracatımız yüzde 12,2 artmış ve 15 milyar 141 milyon dolar ile Türkiye ihracatında ilk sıradaki yerini korumuştur. Tedarik sanayi ihracatımız ise geçen yıla göre yüzde 7 artarak 6 milyar 15 milyon USD olarak gerçekleşmiştir. Otomotiv tedarik sanayinin tüm otomotiv ihracatından aldığı pay yüzde 40 düzeyindedir” dedi.

Dün gerçekleşen 38. TAYSAD Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimle Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanlığı görevini Dr. Mehmet Dudaroğlu’ndan Kanca A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca devraldı.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu Avantgarde Hotel’de düzenlenen basın sohbet toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Dudaroğlu yeni yılın ilk toplantısında basın mensuplarıyla TAYSAD’ın layık görüldüğü “Silver Lable” sertifikasını paylaşarak, tedarik sanayisinin 2015 yılını, 2016 yılı hedeflerini, sektörel öngörülerini ve ambargonun ardından hareketlenmeye başlayan alternatif İran pazarını değerlendirdi.