taysad üyeleri etiketli haberler

Türkiye’de 400’ü aşkın üyesi ile Türk otomotiv tedarik sanayinin tek temsilcisi olan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Ege Bölgesi Üye Toplantısı’nı İzmir’de gerçekleştirdi. Etkinlikte konuşan TAYSAD Başkanı Alper Kanca, otomotiv sektörünün tüm dünyada küçüldüğünü ancak bir yandan da teknolojik olarak önemli bir evrimin eşiğinde olduğunu vurguladı. Otomotiv tedarik sanayi temsilcilerinin ise şimdiden bu tür gelişmeler için hazırlık yapması gerektiğini belirten Kanca, “Esnek olacağız, karmaşık sipariş yapısına uyum sağlayacağız ve sıfır stok ile çalışacağız. Bunu başarmak için inovasyon, Ar-Ge, mühendislik ve yeni teknolojilere yatırım yapılması kaçınılmaz. Mutlaka ana sanayiler, diğer tedarikçiler ve startuplar ile işbirliği yapmamız lazım” dedi.  

TAYSAD’ın üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda konuşan Alper Kanca, “Otomotiv sektöründe ihracat hacmi her geçen gün büyüyor. Ekim sonu itibariyle sektör ihracatı yüzde 21 artış ile 23,8 milyar dolar oldu. Yıl sonu beklentimiz 27 milyar doların aşılması” diye konuştu.  

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) dışında üyeleri de dünya çapında ödüllendirilmeye devam ediyor. Son olarak, TKG Otomotiv, Toyota Motor Corporation (Japonya) tarafından tedarikçi firmalara verilen ve dünyada her kıtadan sadece bir otomotiv tedarikçisinin almaya hak kazandığı ‘Bölgesel Katkı Ödülü’ne (Regional Contribution Award) Avrupa kıtası adına layık görüldü. 

İhracatta lokomotif güç rolünü üstlenen otomotiv sektörü içindeki Türk Tedarik Sanayi’nin katma değer üretmede de öncü rol üstlendiğini kaydeden TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu, “TAYSAD üyeleri, 2012 ile 2015 yılları arasında patent, faydalı model ve endüstriyel tasarımlar da dâhil olmak üzere toplamda 973 tescil sayısına ulaştı.Türk tedarik sanayi dünya pazarlarında rekabet gücünü kuvvetlendiren bir gelişim süreci içinde. Verilere baktığımızda ülkemizin kilogram başına ihracat yaklaşık 1,44 euro seviyesinde. Ama otomotiv tedarik sanayimizin yaptığı ihracatta bu rakam kilogram başına 4,82 euro seviyesinde. 2012 yılında 4,65 olan bu değerin 4 yıl içerisinde istikrarlı bir şekilde yaklaşık yüzde 4 arttığını görüyoruz. Bu inovasyon ve katma değer üretimine odaklanmanın getirdiği bir fayda” dedi.

Türkiye ekonomisine yön veren en büyük 500 sanayi kuruluşunun açıklandığı ISO 500 listesinde bu yıl TAYSAD’ın 49 üyesi yer aldı. 

Türk Otomotiv Tedarik Sanayi temsilcileri, Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle Sektörel Ticaret Heyeti programı kapsamında, otomotivin kalbi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan Eyaleti’ne ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Michigan Valisi Rick Synder, “Bölgede, Türk otomotiv tedarik sanayi firmalarının olması, ABD için artı değer yaratacaktır. Bu anlamda Türk otomotiv tedarik sanayi firmalarını desteklemekten memnun olacağız” dedi.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) 2015 yılı üye toplantılarının ilki, İzmir Wyndham Otel’de gerçekleşti. Toplantıda açılış konuşmasını, ev sahibi kuruluş TAYSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu yaptı.  İzmir Üye Toplantısı’na TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu’nun yanı sıra Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ve TOFAŞ A.Ş. Satın Alma Direktörü Yüksel Öztürk katıldı. 

TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, eşdeğer parça kararında öncelikle teknik mevzuatın, Avrupa Birliği ile uyum içinde, son kullanıcının menfaatlerini koruyacak ve tedarik zincirinde müteselsil sorumluluğu paylaştıracak şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

T.C. Ekonomi Bakanlığı desteğinde Sektörel Ticaret Heyeti olarak Rusya’da yerleşik Volkswagen’ı ziyaret eden 12 TAYSAD üyesi firma, 2 gün süren temaslarını başarıyla tamamladı.