tedarik sanayi etiketli haberler

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), açıklanan son veriler üzerinden otomotiv sektöründeki güncel gelişmeler ile yıl sonu öngörülerini paylaştı.  

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca, “15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından ciddi bir ekonomik bir durgunluk beklense de gelişmeler beklenenin tersi yönde oldu. Bu alçak girişimin önünde milletimiz dik bir duruş sergiledi. Tedarik Sanayisi temsilcisi olarak bizler de 2016 yılı için uygulamaya koyduğumuz hareket planında hiçbir erteleme ya da gerilemeye mahal vermedik. Dolayısıyla sektörümüze yönelik önemli bir risk asla söz konusu değil. Tam tersine yatırımlarımız meyve vermeye başladı. Aksine artık vites büyütüyoruz. Yabancı yatırımcılar ve yurt dışındaki tüm paydaşlarımız bilmelidir ki; Türkiye ekonomisinin geleceği artık çok daha parlak” dedi.

Son 5 yılın verilerine bakıldığında imalat sanayinin gayri safi yurtiçi hâsıladaki payının büyümediğini belirten TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, imalat sanayisinin lokomotiflerinden biri olan tedarik sanayisindeki üretim desteğinin yeterli düzeye ulaşması halinde uluslararası rekabet gücümüzün doğrudan artacağını söyledi. 

TAYSAD’ın 2013 yılında başlatmış olduğu Teknoloji Günleri’nin üçüncüsü olan “Kaynak Teknolojileri Günü”, 28 Ocak 2015 tarihinde TAYSAD Merkezinde gerçekleştirildi. Tedarik Sanayinin yanı sıra  Ana Sanayinin de katılımı olduğu etkinliğe sektörden 100’ü aşkın kişi katılım gösterdi. 

ODD Genel Koordinatörü Erce, "2015 yılına ilişkin tahminler bir miktar daha olumlu. Gelecek yıl toplam pazarın yeni öngörüler doğrultusunda bir miktar daha büyüyerek 775-825 bin adet düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor" dedi. 

TAYSAD, ABD’de otomotivin merkezi Detroit ile birlikte birçok eyalette ikili temaslarda bulundu ve işbirliği ve yatırım ortamını değerlendirdi.