Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği etiketli haberler

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, TAYSAD, OSD, OTEP önderliği ve Esperto Executive Search katkılarıyla düzenlenen ‘Otomotiv Sanayi Toplantıları’nın ilkinde, ülkemizin kalkınma hedeflerinde önemli bir rol oynayacağı düşünülen otomotiv sektöründeki değişim ele alındı. UİB’de gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP) Başkanı Ernur Mutlu’nun yaptığı ‘Otomotiv Sanayi Toplantıları’na UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar ile Tofaş/Fiat, Renault, Beyçelik Holding, Coşkunöz Holding, Üstünberk Holding, Orhan Holding, Feka Otomotiv, Tifs, Mako, Valeo, Chassis Brakes, Maysan Mando gibi otomotiv sanayi firmalarından üst düzey yetkililer katıldı.  

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü 2017 yılını 28,5 milyar dolar ihracat ile kapattı. Sektörün aralık ayı ihracatı da bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 2 milyar 491 milyon dolar oldu.  

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), İTÜ Çekirdek Big Bang Girişimcilik Yarışmasında Türk otomotiv sanayinin gelişimine katkı sunacak sekiz projeye toplam 300 bin TL para ödülü verdi.  

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) temmuz ayı raporuna göre, sektör ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 1,7 milyar dolar oldu. Temmuzda AB ülkelerine yüzde 10 artışla 1,3 milyar dolar ihracat kaydeden sektörün ocak-temmuz dönemi dış satımı da yüzde 11 yükselişle 13,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Suudi Arabistan’ı ihracat radarına aldı. ‘Automechanika Cidde’ fuarında Milli Katılım statüsünde yer alan OİB, Arap Yarımadası’nda ‘Turkey Discover the Potential’ ile Türkiye markasını tanıttı. OİB Başkan Yardımcısı Cengiz Kabatepe, “Fuarda en çok ilgi gören ülke olduk. Suudi Arabistan özellikle yedek parça anlamında oldukça bakir. Bu alanda fırsatlar var” dedi. 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), 20 Türk firmanın katılımıyla Özbekistan’a sektörel ticaret heyeti düzenledi. Yeni pazar arayışlarına dikkat çeken OİB Başkan Yardımcısı Cengiz Kabatepe, “Özbekistan’daki üretim Türk otomotiv endüstrisi firmaları için fırsatlar sunuyor. İki ülke arasındaki 1.5 milyar dolarlık dış ticaret hacmini daha yukarılara taşımak istiyoruz” dedi.

Otomotiv endüstrisi global krizin ardından en iyi Ağustos ayı ihracatına imza attı. Sektör, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 1 milyar 364 milyon dolar dış satış gerçekleştirdi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, ‘AB bölgesine ihracatımız yüzde 10 arttı. Önümüzdeki dönemde de artış trendinin sürmesini bekliyoruz’ dedi.

Otomotiv endüstrisi, temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 kayba rağmen sektörel bazda ihracat liderliğini sürdürdü. Temmuz ayında bir milyar 644 milyon dolar ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, yılın 7 aylık döneminde de yüzde 11.5 azalışla 12 milyar 135 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi. 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), bir süredir otomotiv endüstrisinde yaşanan gelişmeler ve üretimin durmasıyla ilgili açıklama yaptı. OİB’in açıklaması şöyle: Söz konusu olayların çözümü ve iş barışının sağlanmasındaki gecikme, ülkemiz ekonomi ve ihracatının lokomotifi olan otomotiv endüstrisine zarar verecek ve bu durum azalan ihracat ile ülkenin büyümesi ve refahının artmasına olumsuz etki edecektir.