yerli otomobil etiketli haberler

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 2021 yılı için devreye aldığı “Ar-Ge Yetkinlik Gelişim Programı” altındaki ilk etkinliğini Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) ile gerçekleştirdi. TAYSAD üyelerinin, yakın geleceğin elektrikli araçlar dünyasıyla daha sağlıklı entegrasyonu için hedeflenen çalışmalar kapsamında düzenlenen online etkinlikte, “Küresel ve Türkiye Mobilite Ekosistemi Geleceği” konusu ele alındı.  

Beş firma, yerli otomobil için Ortak Girişim Grubu’nu oluşturdu. Düzenlenen törende yerli otomobili yapmak için bir araya gelen 5 firma Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.  

Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü kamuoyuyla paylaşan Bakan Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, yerli otomobille ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Işık, Ağustos ayında 4 yeni prototip deneyeceklerini ifade etti.

Bu yılın ilk çeyreğine yüzde 50 artışla hızlı başlayan otomotiv sektörü ikinci el araçları satmak için uygun pazar arıyor. Türkiye'de 3 milyon 200 bin yaşlı aracın bulunduğunun altını çizen Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yaptıkları çalışmalarla fiyat ve pazar açısından en uygun bölgenin son dönemde Türkiye'nin de ticari ilişkilerinin geliştiği Afrika olduğunu belirtti.

Otomotiv sektörü, geçtiğimiz yılın son ayında beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen satışlar nedeniyle stokları tüketti.  Ellerinde satacak araç kalmayan şirketler, ocak ayında gelen talepleri karşılayamadı. Talep karşılanamayınca da otomotiv sektöründeki büyüme sınırlı kaldı. 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Genel Müdürü ve CEO'su Orhan Özer, Türkiye'de 1.9 milyar dolarlık mevcut yatırıma yeni modeller için 500 milyon dolarlık ilave yatırım daha yapacaklarını açıkladı.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, kritik teknolojilerin Türk ekonomisine kazandırılabilmesi için de bir çalışma yaptıklarını kaydetti.

MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Arslan, "Hibrit araçlar tam elektrikli araçlar gibi ülkenin petrol bağımlılığını sıfırlayamazlar, sadece bu bağımlılığı bir miktar azaltabilirler" dedi.