Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonu: İnci Akü

Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonu: İnci Akü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG ile Türkiye’nin İnovasyon liderlerini belirledi. 5 farklı kategoride Türkiye’nin en inovatif şirketlerinin seçildiği yarışmada, sektöründe yeniliklerin ve ilklerin elçisi olarak öne çıkan İnci Akü  “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisinde “Türkiye Şampiyonu”oldu. 

TİM, Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG ile Türkiye’nin İnovasyon liderlerini belirledi. Türkiye'deki firmaların inovasyon karnelerinin çıkarılarak 5 farklı kategoride değerlendirildiği yarışmada, geniş kapsamlı değerlendirme aşamalarından geçen finalistler, 2014 İnovasyon Haftası'nda jüri önünde yarıştılar ve 5 farklı inovasyon kategorisinde şampiyonlar belirlendi. “İnovasyon organizasyonu ve kültürü” kategorisinde birinci olan İnci Akü  4-6 Aralık’ta düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

İnci Akü Genel Müdürü Cihan Elbirlik alınan ödülle ilgili şöyle konuştu: ‘‘Güçlü Ar-Ge ekibimiz ve yenilikçi bakış açımızla yaptığımız yatırımların karşılığı olarak aldığımız ödüller bizi çok motive ediyor. İnovasyon alanında aldığımız bu ödül, tüm ekip olarak bizlere büyük mutluluk ve gurur yaşattı. Günümüz ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayan, kurulduğu günden bu yana yatırımlarını ileri teknolojiyi hedefleyerek, marka, inovasyon, teknoloji ve sürdürülebilir çevre politikalarına yönelik olarak gerçekleştiriyor; yaptığımız çalışmalarla hem yurtiçinde hem yurt dışında yakaladığımız başarı grafiğini her geçen gün daha yukarıya taşıyoruz. Sürekli gelişimi hedefleyen bakış açımız ile, sektörde ilklerin ve yeniliklerin elçisi olmaya; aldığımız ödüllerle başarılarımızı taçlandırmaya devam edeceğiz’’ dedi.

İnovaLİG nasıl işledi?

İnovaLİG'e kayıt olan firmalar, ilk aşamada kapsamlı bir anket değerlendirmesinden geçtiler. İlk aşama süresince, haftalık ve aylık bildirimler ve inovasyona yönelik eğitim materyalleri katılımcıların ilgisine sunuldu, bunun yanında konferanslar düzenlenerek katılımcı firmaların inovasyon yetkinliklerini artırmaya yönelik adımlar atıldı. İlk aşama sonucunda, her katılımcı firma yaklaşık 100 sayfa uzunluğunda, kendi yetkinliklerinin, yerel ve uluslararası pazarlardaki benzerleri ile karşılaştırıldığı bir kıyas analizi raporuna sahip oldu. Firmalar, bu kıyas analizi raporu kapsamında, A.T. Kearney'nin IMP3rove inovasyon yönetimi metodolojisindeki 5 kategori çerçevesinde kendi yetkinliklerini değerlendirme şansını elde ettiler.

Anketler sonrasında, en iyi skora sahip 250 firma ilk tur etkinliğine davet edildi. Etkinliğin ardından, firmaların raporlarının İnovaLİG jürisi bünyesinde incelenmesi ile 5 farklı kategoride seçilen 50 firma, yarı finallere katılmaya hak kazandı. Yarı finalistler, 2014 Ağustos ayında düzenlenecek bir organizasyonda, 15'er dakikalık, inovasyon yönetimi yaklaşımlarını anlatan sunumlar yaptılar. Bu sunumlar sonucunda seçilen 25 firma da finalde yarışmaya hak kazandı. Finalistler, 2014 İnovasyon Haftası'nda büyük jüri önünde yarıştılar ve 5 farklı inovasyon kategorisinde şampiyonlar belirlendi.


Kategoriler: Akü