Yiğit Akü karlı havalarda akü ile ilgili alınması gereken önlemleri açıkladı

Yiğit Akü karlı havalarda akü ile ilgili alınması gereken önlemleri açıkladı

Trafik kabusuna bir de soğuk havanın akünüze verdiği zararların önüne geçilmesi için yapılması gereken birkaç basit işlem var: Akünün su seviyesinin kontrol edilmesi, ve araç uzun süre trafiğe çıkarılmasa dahi uygun aralıklarla ve yeterli sürelerde çalıştırılması bu önlemlerden bazıları… 

Soğuk havalarda akülere neler olduğu konusunda birçok yanlış kanı mevcuttur. İnsanlar genellikle düşük sıcaklıkların aküleri etkilemediği kanaatine sahiptir ancak aküler bu hava koşullarında kapasite kayıpları yaşarlar ve enerji sağlama yetenekleri ideal hava şartlarına oranla nispeten azalır. Sıcaklıklar düştükçe aküdeki kimyasal reaksiyon yavaşlar. -10C°' den sonra her bir derecelik sıcaklık düşüşünde kimyasal reaksiyon süresi ikiye katlanır. Ayrıca sıcaklık düştükçe, yağın vizkozitesi değişir ve akışkanlığını gittikçe yitirir. Bu durumda motorun başlama/çalışma süresi uzayacağından aküden motorun çalışması için gereken gücün üzerinde bir güç çekilmek zorunda kalınacaktır. Ayrıca soğuk havalarda alternatörlerin aküleri şarj etme kabiliyetlerinde de düşüşler olur. Bu durum aküden aldığımız enerjiyi tekrar aküye geri çevirmekte problemlere neden olur. Soğuk havalarda oluşan tüm bu değişiklikler göz önüne alınarak, akülerde oluşabilecek performans düşüşlerini önlemek adına yapılması gerekenlerin başında, aracın uygun aralıklarda ve yeterli sürede çalıştırılması geliyor. Çünkü araba çalıştığı sürece akü kendini zinde tutar.

Soğuk havanın ve karın akünüzün ömür ve performansını düşürmemesi için önerilerde bulunan Yiğit Akü yetkilileri: "Akünün performansını etkileyen iki farklı sıcaklık aralığı vardır; düşük ve yüksek sıcaklıklar. Düşük sıcaklıklarda akülerde direnç artışı, voltaj düşüşü ve elektrolit yoğunluğunun azalması gibi durumlar yaşanabilir. Aküler, sıfırın altındaki sıcaklıklarda yüksek akım sağlamaya devam ederler ancak sıcaklık düştükçe iç direnç artacağı için akü performansını etkileyecek olan voltaj düşmeleri gözlemlenebilir. Ayrıca soğuk havalarda araç üzerinde aydınlatma ve ısıtıcıların kullanım yoğunluğu ve akü içerisindeki elektrolit özgül ağırlığının azalması akünün zayıflamasına sebep olabilir. Soğuk havalarda, araç kullanımından önce akü suyunun yeterli miktarda olup olmadığının kontrol edilmesi çok önemlidir. Asidin donmuş olduğu durumlarda akü şarja bağlanmaz. Öncelikle + 40 C'yi geçmeyen sıcak su dolu kabın içersinde, içine su girmeyecek şekilde, akünün asidinin çözülmesi gerekir. Ayrıca kış mevsiminde düşük sıcaklıklardan dolayı direnç artışı sebebiyle zayıflayan akülerin şarj durumunu kontrol ettirmek ve gerek görülürse serviste şarj ettirmek alınabilecek başlıca önlemlerdendir." şeklinde önerilerde bulunuyor.


Kategoriler: Akü