Hıdır Usta için 2015 ‘yeni bir milat’ olacak

Hıdır Usta için 2015 ‘yeni bir milat’ olacak

Yatırımları ve güçlü dağıtım ağı ile istikrarlı büyüme grafiğini sürdüren Hıdır Usta, 2015 yılına hızlı bir başlangıç yaptı. Distribütörlüğünü yaptığı markalara Euroricambi, SKF ve FAG gibi dünya devi üreticileri de ekleyen şirket, bu yıl hizmet verdiği araç gruplarını genişleterek %25 büyüme yakalamayı hedefliyor.

“Yedek Parça Deponuz” sloganıyla büyümeye devam eden Hıdır Usta, 1 merkez ve 4 şubesiyle ticari araçlar bağımsız yedek parça piyasasındaki konumunu her geçen gün daha da güçlendiriyor. “Tüm ticari araçlara yönelik yedek parça segmentinde akla gelen ilk firma olma hedefimiz çerçevesinde 2015, bizim için önemli bir yıl olacak” diyen Hıdır Usta Motorlu Araçlar Genel Müdürü Rıza Şahin, yılın ikinci yarısından itibaren MAN ve Mercedes-Benz’in yanısıra DAF, Volvo, Renault Trucks ve Scania marka araç gruplarına da hizmet vermeye başlayacaklarını açıklıyor. Şahin, bu yıl ayrıca yaptıkları yatırımların da meyvelerini toplamaya başlayacaklarını, dolayısıyla %25’in üzerinde büyüme kaydetmeyi hedeflediklerinin altını çiziyor. 2020 ciro hedefleri olan 500 milyon TL kapsamında yeni açılımlar yapmaya devam edeceklerini de vurgulayan Şahin, orta vadede atacakları bir diğer adımın da hafif ticari araç grubuna hizmet vermek olduğunu belirtiyor.

1 MİLYON TL ALTYAPI YATIRIMI

Rıza Şahin’in verdiği bilgilere göre 2014 yılı da Hıdır Usta açısından birçok önemli adıma sahne oldu. Gaziantep’in ardından 2014 yılında Ankara, Samsun ve İzmir şubelerini devreye alan şirket, 2000 faklı lokasyona dağıtım yapabilir konuma geldi. Yine geçtiğimiz yıl cirosal bazda %17 oranında bir büyüme kaydettiklerini de ileten Şahin, şubeler dahil olmak üzere 1 milyon TL’lik bütçeyi altyapı yatırımlarına ayırdıklarının bilgisini paylaşıyor.

Hıdır Usta, 2014 yılında B2B Online Sipariş Sistemi’nde de yeni bir sayfa açtı. B2B sistemini
tasarımından işlevselliğine, içeriğinden menülerine kadar baştan sona yenilediklerini anlatan Şahin, “Dünya standartlarında veri güvenliği sağlayan B2B çözümümüz ile tedarik, sipariş ve ödeme süreçlerinde hata yapma oranı sıfıra iniyor” diye konuşuyor.

YEDEK PARÇADA AVRUPA’NIN ÜSSÜ OLABİLİRİZ
Sektöre yönelik değerlendirmelerde de bulunan Rıza Şahin, otomotiv ana sanayi kadar yedek parça tarafında da önemli fırsatların olduğunu düşünüyor. “Ana sanayide yerli parça kullanım oranı giderek düşüyor. Bu olumsuz gidişi engellemek için ana sanayideki projeleri ve üretimi teşvik etmede, yerli kaynak kullanım oranının önemli bir unsur olmasını sağlayacak düzenlemeler yapılması gerekiyor” diyen Şahin, yan sanayinin motor yenileme konusunda da altyapıya sahip olduğunu aktarıyor. Şahin, iyi bir yasal düzenleme ve teşvik ile Türkiye’nin Avrupa’nın motor yenileme merkezi ve otomotiv yedek parça tedarik üssü olabileceğinin altını çiziyor.

BİR BAKIŞTA HIDIR USTA

KURULUŞ TARİHİ: 1997
MERKEZİ: İSTANBUL
ŞUBELERİ: GAZİANTEP, ANKARA, SAMSUN ve İZMİR
ARAÇ GRUPLARI: MAN, MERCEDES-BENZ, DAF, VOLVO, SCANIA, RENAULT TRUCKS
TEMSİLCİLİĞİNİ YAPTIĞI MARKA SAYISI: 60
DEPO BÜYÜKLÜĞÜ: 20.000 m2
DAĞITIM NOKTALARI:2000 FARKLI LOKASYON
ÇALIŞAN SAYISI: 130
2020 CİRO HEDEFİ: 500 MİLYON TL


Kategoriler: Yedek Parça