NGK: Mercedes’in orijinal ekipmanı olan kızdırma bujisi ilk defa Avrupa yenileme pazarına çıkıyor

NGK: Mercedes’in orijinal ekipmanı olan kızdırma bujisi ilk defa Avrupa yenileme pazarına çıkıyor

Kızdırma bujilerinde dünyanın lider üreticisi konumundaki NGK Spark Plug, CZ551 kodlu kızdırma bujisiyle orijinal ekipman portföyünden bir ürünü daha Avrupa yenileme pazarına sundu. Söz konusu kızdırma bujisi Daimler AG için geliştirilmiş olup, birçok Mercedes-Benz aracının seri üretiminde kullanılan tek kızdırma bujisi olan CZ501 kodlu bujinin muadilidir.

Yeni Yüksek Sıcaklık Seramiği (NHTC) teknolojisiyle birlikte, ateşleme ve sensörler konusunda uzmanlaşmış şirket NGK Spark Plug lüks otomobil üreticisinin tercih ettiği kızdırma bujisi tedarikçisi haline geldi. Mercedes-Benz 2019 yılına kadar, binek otomobillerinin hemen hemen tüm güncel ve yeni geliştirilecek olan dizel motorlarında yalnızca NGK Spark Plug’ın ürettiği kızdırma bujilerini kullanacaktır.

Bu işbirliği ortaklığı çerçevesinde NGK, şu andan itibaren ilk defa yenileme pazarına sunulan CZ551 kodlu NHTC kızdırma bujisini de geliştirdi. Bu ürün olağanüstü kızdırma özelliklerine sahiptir: Tam seramik ısıtma elemanı sayesinde iki saniyeden kısa bir sürede 1.000 °C civarında bir çalışma sıcaklığına ulaşıyor. Ayrıca uzun dakikalar boyunca yaklaşık 1.350 °C’lik sabit bir ısıda sonradan kızdırma yapabildiğinden, zararlı egzoz gazlarının ve kurum parçacıklarının emisyonunun azaltılmasına önemli bir katkı sağlıyor.

CZ551 kodlu kızdırma bujisi (Mercedes parça no.ları: A001 159 73 01 ve A001 159 80 01, NGK stok no.su: 91584), yenileme pazarı için önemli bir potansiyel oluşturuyor. Zira CZ551, bir başka NGK ürünü olup 2010 yılından bu yana Mercedes-Benz OM651 motorunun seri üretiminde kullanılan CZ501 kodlu orijinal ekipman kızdırma bujisinin muadilidir. Bu motor da 100 ila 198 kW arasındaki güç seçenekleriyle örneğin Mercedes- Benz A, B, C ve S sınıfları ile CLA, CLS, GLA ve GLK sınıflarının çeşitli modelleri de dâhil, üreticinin 60’tan fazla modelinde kullanılan standart sıralı dört silindirli motordur. Bu nedenle CZ551, bundan böyle NGK’nın çok satan D-Power serisi kapsamında yer alacak ve D-Power kısa numarası da 85 olacaktır.

İlgili kızdırma bujisine ait tüm araç uygulamaları, yedek parça bayilerinden temin edilebilen NGK servis bilgi broşürlerinde yer alıyor.


Kategoriler: Yedek Parça