Atma Değerlendir, Meslek Okullarını Güçlendir

Atma Değerlendir, Meslek Okullarını Güçlendir

TAYSAD’ın Sosyal Sorumluluk Projesi ADMOG hakkında bilgiler veren Has Çelik Yönetim Kurulu Başkanı ve ADMOG Takım Lideri Adnan Naci FAYDASIÇOK, "Bizler sanayicileriz, değer yaratan insanlarız. Bu değeri oluştururken de bazı kaynaklar kullanıyoruz. İnsan Kaynağı ve yetişmiş iş gücü bugün fabrika kurmak için gerekli en önemli kaynakların başında gelmektedir. Sanayimizin işgücü kaynağı Endüstri Meslek Liselerimizdir. Türkiye’de irili ufaklı birçok EML var; var ama inanın Anadoludaki bir çok EML’de alet edavatsızlıktan eğitimler sadece teorik verilmektedir. Eline mikrometre almadan mezun olan öğrenciler var. Tıpkı kadavra görmemiş tıp fakültesi öğrencileri gibi sanayiye geliyorlar. İşte ADMOG Projesi bu gidişata çare olması amacıyla TAYSAD tarafından düşünülmüş bir projedir” dedi.

“Atma Değerlendir, Meslek Okullarını Güçlendir” sloganından adını alan ADMOG’u tanıtabilir misiniz? ADMOG Nedir? Ne zaman başladı?  Neler yapılıyor? Kaç kurum ve firma bu projeye dahil oldu?

ADMOG; Fabrika ve atölyelerimizde yıllarca bize hizmet etmiş, değer üretmemizde katkıda bulunmuş alet, edavat, makina, motor ve teçhizatı ihtiyacı olan meslek liselerine eriştirmek amacıyla başlatılan bir sosyal sorumluluk projesidir. İhtiyaç sahibi okullar Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak tespit edilmektedir. Bu yıl projenin 4.senesi. Başlangıç senesi olan 2013 yılından beri 64 ilde 136 okula ulaşıldı ve iki bine yakın aletin gönderimi yapıldı. Her yıl da artan trendde devam ediyor.

Sosyal sorumluluk projeleri, farkındalık yaratmak açısından nasıl bir önem teşkil ediyor?

Bizler sanayicileriz. Değer yaratmanın ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilen insanlarız. İçinde yaşadığımız topluma da faydalar yaratmamız gerektiğini de ziyadesiyle biliyoruz. Topluma değer yaratan en önemli müesseseler dernekler ve bu tür sosyal sorumluluk projeleridir. Bu yüzden ADMOG sanayinin geleceği olan Meslek Liseli öğrencilerimizin eğitim kalitelerini direk arttırmayı hedefleyen çok kutsal bir proje olduğuna inanıyoruz.

ADMOG ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız...

ADMOG kurulduğundan beri neler yapmış?

ADMOG ilk yıl bir eldeki parmak sayısı kadar üyenin teveccühü ile başladı. Sonraki 2 yıl katılımcı sayısı sürekli katlanarak arttı . Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi meslek liselerine iki bine yakın çalışır vaziyette alet gönderimi yapılmıştır. Bu yıla kadar sadece TAYSAD üyeleri arasında yapılan bir proje iken bu yıl Türkiye geneline yayma kararı aldık. İrtibata geçebildiğimiz tüm dernek, organize sanayi bölgeleri, sanayi odalarına erişmeye çalışıp yardımlarını talep ediyoruz. Çok olumlu dönüşler alıyoruz.

ADMOG ile neyi hedeflediniz?

Sanayimizin temel ihtiyacı olan nitelikli iş gücü yetiştirmeye katkıda bulunmak ADMOG’un ana hedefidir. İşletmelerimizde kullanmadığımız alet, edavat, makine ve teçhizatı meslek liselerine ulaştırarak çocuklarımızın, teorik eğitim dışında ileride kullanacakları aletler ile öğretimlerini pekiştirmeye çalışıyoruz. Meslek lisesi öğrencilerinin birçoğu eline mesleğine dair bir alet almadan mezun oluyor. Okulların imkanları yetersiz. Bu imkanları arttırmak ve böylece sanayimizin geleceğini emanet edeceğimiz bu gençler daha donanımlı hale getirmek bizlerin katkılarıyla olacaktır. 2016 yılında amacımız projeden destek alan illerin sayısını 81’e eriştirmek ve geçen yıl toplanan rakamın iki katına erişmektir.

Projeden olumlu geri dönüşler alıyor musunuz?

Oldukça olumlu geri dönüşler alıyoruz. Projeyi duyan kurumlar üyelerine duyuruyorlar, afişler asmamızı istiyorlar. Bir firmamız 20 okula komple yeni alet edavatlarıyla birlikte dolaplar hediye edecek ki maddi boyutu 100 bin TL’nin üzerinde bir yardım bu. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen otomotiv fabrikalarıyla motor bağışlamaları üzerine görüşüyoruz. Projemizin başladığı ilk haftadan itibaren birçok el aletleri, kumpas ve mikrometreler dernek merkezimizde toplanmaya başlandı. Ama inanın Anadoluda malzeme eksiği olan o kadar okul var ki, daha da fazla yardıma da ihtiyacımız var.

Projeyi geliştirmek isterseniz nasıl daha etkin bir hale getirebilirsiniz?

Proje tam anlamıyla sanayi ve meslek liselerinin dayanışma projesi olarak konumlanıyor aslında. Biz bu yıl ADMOG’u Türkiye geneline yaymaya başladık. Çok da güzel geridönüşler alıyoruz, bazı OSB’ler kendi Admoglarını yapmaya bile başladı. Örnek alınmak da işin doğruluğunu gösteriyor. İnanıyoruz ki ADMOG Projemiz ilerleyen yıllarda daha da yayılarak büyüyecektir. Hep belirtiyorum bu proje eğitim gibi kutsal bir amaca hizmet ediyor

ADMOG’a destek vermek ve projeye müdahil olmak isteyen sanayiciler ve firmaları nasıl bir yol izlemeli?

Projemize katkıda bulunmak isteyen herkes TAYSAD’dan Burak Odabaş (burak@taysad.org.tr) T:262-658 98 18 ile irtibata geçebilir. Bağışlanmak istenen yeni ve/veya kullanılmış alet, edavat, makineler bir liste ile 1 Eylül 2016 tarihine kadar TAYSAD adresine (TOSB TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi, 1.Cadde, No:10/1, 41420 Çayırova/KOCAELİ) ulaştırılabilirler.  

TAYSAD’ın bu projedeki yeri ve önemine ilişkin neler paylaşabilirsiniz?

TAYSAD, iş hacmi 22 milyar dolar olan, yıllık 9 milyar dolar ihracat yapan Otomotiv tedarikçilerinin önde gelenlerinin oluşturduğu ve her alanda çok etkin yönetilen bir dernektir. Otomotiv Tedarik sektörünün önde gelen 345 firması üyeleridir. ADMOG’un yanısıra, 20bin Kariyer gibi bir çok sosyal sorumluluk projelerine de imza atmaktadır.