Yiğit Akü iki fabrika yatırımı birden yapacak

Yiğit Akü iki fabrika yatırımı birden yapacak

Akü sektörünün öncü şirketlerinden Yiğit Akü, iki yeni fabrika yatırımına hazırlanıyor. Fabrikalardan biri Türkiye'de diğer yatırım ise yurtdışında olacak. Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, "Yakın zaman içerisinde sektörel anlamda 150 ülkeye ihracat yapan, OEM konusunda Avrupa'da yüzde 5 pazar payına sahip, global ölçekte üretim ağını tamamlamış bir yapıda olmayı hedefliyoruz" dedi.

Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği inovatif ürünleriyle sektörde fark yaratan Yiğit Akü, 5 kıtada 90'dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye'de yıllık 7 milyon adet akü üretim kapasitesine sahip olan firma, globalde ise know how transfer edilen firmalar ve ortak girişimleri ile birlikte toplam 9 milyon adet kapasiteyi yönetiyor. Türkiye içinde 100 ana bayi ve 6 bin tali bayi ile hizmet veriyor. Dünya akü sektöründe Platin, Tunç, Macpower, Helden, Distalong markalarıyla birlikte boy gösteriyor. Şirketin, iki farklı lokasyonda toplam 55 bin metrekare alana sahip fabrikaları bulunuyor. Türkiye dışında ise ortaklık ve iş birlikleri ile 4 fabrikada faaliyet gösteriyor. 2016'da yaklaşık 125 milyon dolar ciroyla kapatan şirketin çalışan sayısı ise 600.

Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, yüzde 100 milli sermayesi olan global ölçekte tek akü kuruluşu olan Yiğit Akü'nün yatırımlarını hızlandırdığını söyledi. Miser, "Bu yıl sonunda açılışını yapmayı planladığı yurtdışındaki fabrikası ile özellikle Güney ve Kuzey Amerika için başarıları ile adından söz ettirmeyi hedefliyoruz" dedi. Yeni hedef pazarları konusunda global arenada köklü bir yer sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Miser, kısa vadede 150 ülkede marka bilinirliğini sağlayarak, ihcarat ağını güçlendirmeyi planladıklarını belirtti. Miser, "Yiğit Akü'ye olan talebin gün geçtikçe katlanarak artması belirli yatırımları da beraberinde getiriyor. Yiğit Akü'nün bu alandaki stratejisi Türkiye ve kurşun asit aküler yani içten yanmalı motorlar kullanan araçlara yönelik değil sadece. Özellikle enerji depolama alanında alternatif piller üzerine yaptığı Ar-Ge çalışmalarını ölçek büyüterek ticarileştirmeyi hedefliyor" dedi.

Türkiye'nin ilk lityum batarya üretim tesisi

Türkiye'de ise 3. fabrika yatırımını Ankara'ya yapacaklarını açıklayan Miser, "Yiğit Akü, sürdürülebilir üretim planlamaları ve her yıl alanında son teknoloji makine yatırımları ile kapasitesini artırıyor. Starter akülerdeki öncülüğünü, endüstriyel sektöre hitap eden batarya gruplara da taşıyabilmek için son yıllarda çeşitli çalışmalar ve yatırımlar yapıyor. Bu kapsamda Ankara'da üçüncü fabrika inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Ayrıca, kurşun plakalı akü tasarımlarımıza ilave olarak, Türkiye'nin ilk ve tek Lityum Batarya üretim tesisini kurmanın gururunu yaşıyor. Enerji depolama ve haberleşme alanlarında Lityum batarya dizaynları oluşturarak, üretim yapıyoruz" dedi.

'Dünya devleriyle yarışırken destek bekliyoruz'

Yiğit Akü'nün kurşun asit akümülatörler konusunda dünya devleri ile yarışan bir konumda olduğunu vurgulayan Miser, hükümetten alternatif enerjileri depolamak üzere yaptıklarını Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesene katkının artırılmasını beklediklerini dile getirdi. Miser, "Tümüyle kendi know how'ını üreten ve dünya ile rekabet edebilecek konumda ivmeler yaratmayı başardığımız bu alanda, rekabet edebilmek üzere önemli desteklere ihtiyacımız var. Dünyada lityum başta olmak üzere alternatif piller üreten şirketlerin üretim hacimleri ve marka değerleri tartışılmaz. Maalesef bu pazara lider olarak girmek oldukça zor, fakat iyi bir strateji ve bütünsel bir mücadele ile yatırımdan satışa, tüm bu sürecin desteklenmesi ile Türkiye'nin elektronik, haberleşme, askeri sanayi, yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar başta olmak üzere tümüyle milli ve yerli çözümler üretmesi ve başarı ile geliştirmeye devam etmesi mümkün" dedi.


Kategoriler: Akü