SİLKAR Olarak Kaliteli Yedek Parçadan Şaşmıyoruz

SİLKAR Olarak Kaliteli Yedek Parçadan Şaşmıyoruz

Silkar Yönetim Kurulu Üyesi  Emirhan Silahtaroğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Silkar hakkında detaylı bilgiler veren Silahtaroğlu, Corteco ile uzun yıllardan beri süren iş ortaklığı hakkında da açıklamalar yaptı.

Otomotiv sektörü dışında farklı alanlarda da yer alıyorsunuz. Silkar Holding hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Silkar Holding, bugün faaliyetini aktif olarak devam ettiren Türkiye’nin en eski aile şirketlerinden biridir. 100 yılı aşan mazisi ile aile geleneklerine bağlı ama bir o kadar da kurumsallaşmasını gerçekleştirmiş bir firma olarak değerlendiriyoruz kendimizi. Bu kadar uzun süre boyunca Türkiye ekonomisine istihdam ve üretimi ile katkı sunabilmiş olmanın gururunu yaşadığımızı da belirtmeden geçmek istemiyorum.

Silkar Holding, bugün gerek üretim, gerek turizm, gerekse de ticari faaliyet gösteren firmalardan oluşmaktadır. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Silkar Ekipman ve endüstriyel yedek parçanın en eskilerinden Endaş, ticari firmalarımızdandır. Ayrıca Silkar Madencilik firmamız ile mermer, granit ve mozaik, Taral firmamız ile tarım makinaları ve ekipmanları ve Türbosan firmamız ile de endüstriyel pompa üretimimiz devam etmektedir. Ayrıca Istanbul Taksim’de grubumuza bağlı Feronya Otel’in de işletmesini yürütmekteyiz.

Satış pazarlama organizasyonunuzdan bahseder misiniz?

Silkar olarak bugün Türkiye’nin neredeyse tamamına hizmet vermekteyiz. Uzunca bir süreden beri gerek Istanbul’daki personelimiz gerekse de Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde yerleşik pazarlamacı arkadaşlarımla birlikte hizmet vermekteydik. 2015 yılında ise firmamızın gelecek vizyonuna uygun bazı adımları atmaya karar verdik. Bu vizyon ışığında kardeş kuruluşumuz, endüstriyel ekipman ve yedek parçaları dağıtıcısı Endaş firmamız ile birlikte ortak bir proje başlattık. Hedefimiz gerek Otomotiv gerekse de Sanayi müşterilerimize daha yakın olarak onlara yerinde hizmet vermekti. Bugün yaşamın her alanında adeta zamana karşı yarışıyoruz. Hizmet süremizi kısaltmak adına Endaş firması ile birlikte Türkiye’nin farklı şehirlerinde ortak depolar açmayı doğru bir adım olarak gördük.

Bu geçen iki yılın sonunda 4 ayrı şehirde yani Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’da hizmet vermeye başladık. Burada en önemli hedefimiz mevcut iş ortaklarımız ile birlikte büyümekti. Bunu da kısa sürede başarabildiğimiz görmek bizleri sevindiriyor.

Sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir? Otomotiv sektöründe firmanızı nasıl konumlandırıyorsunuz?

Az önce bahsettiğim gibi kurumsal yönetilen bir aile firmasıyız. Gerek firma içinde çalışanlarımızla, gerekse de bizden alım yapan dostlarımızla kurmaya çalıştığımız ilişki öncelikle dostluk ve arkadaşlıktır. Çalışanlarımızın bu ailenin bir parçası olduklarını sadece sözde değil gerçekten içlerinde hissetmelerini isteriz ve bu konuda çaba gösteririz.

Aynı şekilde müşteriler ve tedarikçiler ile olan ilişkilerimize dikkat ederiz. Ticarette ve zamanımızın dünyasında, değişen değer yargıları önceliği maddiyata kaydırmış gibi görünse de bizler hala samimiyet ve dürüstlüğe önem veriyoruz. Yolumuzu da bu şekilde çiziyoruz.

Bizim için sektörün en büyüğü, bir markanın en çok satanı olmak bir hedef değildir, bunu hiçbir toplantımızda konuşmayız zaten. Prensiplerimiz ve açıkça belirttiğimiz misyonumuza inanarak, kararlarımızı veriyoruz. Doğru bildiğiniz yoldan sapmazsanız başarı zaten kendiliğinden geliyor.

Otomotiv yenileme pazarının size göre en büyük problemi nedir?

Sektörün en önemli sorunu firmaların ne derece önemli bir iş yaptığımıza vakıf olmamaları bence. İster binek isterse ağır vasıta olsun, bizler bu araçların sağlamlığını ve  gerek şoförlerin gerekse yolcuların emniyetini sağlıyoruz. En önemli problemlerimiz sahte ve taklit ürünler ile kayıt dışının yarattığı kontrolsüzlüktür. Bu konuya kalitesiz üretimleri ve Uzak Doğu malzemelerini de ekleyebiliriz.

Ne yazık ki sektörümüzdeki kimi firmaların en önemli vizyonu en ucuz olabilmek, bu uğurda da her yolu denemek. Firmamızın amaçladığımı gibi sektöre herhangi bir değer katmak ya da kalite bilinci aşılamak gibi bir kaygı ne yazık ki pek çok firmada yok. Bu sebeple, Silkar olarak sadece kaliteli ürün satıyoruz ve bunu gerek iş arkadaşlarımıza gerekse de bizden alım yapan dostlarımıza yansıtmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz sene dağıtımına başladığımız Seguro markamızın da ana felsefesini bu şekilde belirledik. Biz sadece kalite sunuyoruz.

Tüm bu kısa detayların ışığında, üzerimize düşen bir diğer görev araç sahiplerinin de bilinçlendirilmesidir. Araç sahibi ne istediğini ve nereden alması gerektiğini bilirse, ve talep ederse bahsettiğim sıkıntılarda azalma olacaktır. Bu konuda iş dağıtıcılara düşüyor, daha doğrusu gerçekten bu bilincin artmasını istemelerine.

Bildiğimiz kadarı ile Corteco’nun Türkiye’deki ilk partnerisiniz. Bize bu başarılı birlikteliğin uzun süre devam ettirilebilmesi ile ilgili birkaç başarı ipucu verir misiniz?

Evet, Corteco’nun, diğer bir deyişle de Freudenberg Grubu’nun Türkiye’deki ilk partneri Silkar’dır. 1985 yılında başlayan bu işbirliği bugün de aynı ortak anlayışla devam ediyor. Her iki şirket için de bu işbirliği sıradan bir satıcı-müşteri ilişkisinden öte, bir stratejik ortaklık diye nitelendirilebilecek konumdadır.

Elbette ki bu kolay kazanılabilen bir seviye değil, özellikle de değişen ve globalleşen ticari yaklaşımları göz önüne aldığınız zaman. Partnerler arası ticari tatmin kurumsal firmalarda tabii ki önem arzetmektedir ama bu anlayışı uzun süre aynı seviyede sürdürebilmenin anahtarı karşılıklı anlayış, dürüstlük ve bunun yarattığı güven duygusundan geçiyor.

Silkar olarak biz yıllar önce belirlediğimiz vizyon ve hedefler doğrultusunda belirli prensipler oluşturduk. Bunlardan en önemlisi, aynı zamanda bir aile öğüdü de olan maddiyat için dürüstlükten ödün vermemktir. Bunu hem müşterilerimize hem de partnerlerimize istisnasız uyguladığımızı ve bunun da gerekli takdiri gördüğünü söyleyebilirim. Corteco firmasının da bu konuya önem vermesi ve aynı şekildeki yaklaşımı, firmalar arası diyaloğun ve işbirliğinin uzun süreli ve başarılı olmasındaki en temel unsur olarak öne çıkıyor.


Kategoriler: Yedek Parça