Araçlarda Yaz Bakımının Önemi

Araçlarda Yaz Bakımının Önemi

Sevgili otomotiv tutkunları hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Malumunuz Nisan ayı geliyor, doğa tekrar canlanmaya başladı. Yaz mevsiminin ayak seslerini duymaya başladık. Artık yoğun ve uzun tatil yolculukları başlamak üzere. Peki en yakın dostumuz aracımız acaba bu tempoya hazır mı?

Bu yazımda bu soruya cevaplar arayacağız. Eğer aracınızda kar lastiği takılıysa, 1 Nisan itibariyle ticari araçlarda bu zorunluluk kalkmaktadır. Bununla birlikte zorunlu olsun veya olmasın bulunduğunuz ilin hava koşulları uygunsa 1 Nisandan itibaren kar lastiklerinin değiştirilmesi önemlidir. Bu durum kar lastiklerinin ömrünü pozitif etkileyeceği gibi aracın yakıt tüketimiyle birlikte lastik sesinin de düşmesine sebebiyet verecektir. Kış şartları araç için ağır geçer; bozuk yollar, suyla dolu gizli çukurlar, çamur, kötü hava koşulları, kar zinciri vb. araç dinamiğine ve parçalarına zarar verecek birçok ortam kış mevsiminde karşımıza çıkabilir. Mevsim geçişinde bir hasar tespiti ve aracın kontrolü için aracınızı mutlaka konusunda uzman bir serviste kontrol ettiriniz

Peki, nelere dikkat etmeliyiz?  Tüm araç üzerindeki sıvıları, silecek lastiklerini, kabin filtresi de dahil olmak üzere tüm filtreleri kontrol ettiriniz; bununla birlikte aracı kaldırıp tüm süspansiyon parçalarını, şasi ve çamurluk içlerini kontrol ettiriniz, gerekirse yenileriyle değiştiriniz. Yazın en çok ihtiyacımız olan sanırım doğru çalışıp doğru soğutan bir klima sistemidir, bunun için bir uzman tarafından soğutma sisteminin kontrol edilip, sağlığımız için sistemin temizliğinin yapılması gerekmektedir. Yazın klima performansı, yakıt tüketimini etkileyen faktörlerin başında gelir. Bu sebeple stabil çalışması ayrı bir önem arz etmektedir. Tüm bu işlemlerin sonunda aracın aydınlatma sistemi parçaları, kapı fitil ve menteşelerin kontrol ve bakımı bulunmaktadır, gerekli ise ön görülen müdahaleler kontrol eden servis tarafından yapılacaktır.

Konu hakkında her türlü soru ve önerilerinizi, yeni yayına girmiş olan  “Murat Usta Cevaplıyor” köşesinin soru cevap bölümünden benimle paylaşabilirsiniz. Aracınızın tamamı gözden geçirildiyse artık yola çıkmaya hazırsınız demektir yazın tadını doyasıya çıkarmanız dileklerimle, hoşça kalın.

Murat ÇEVİK
Ferdinand Bilstein TR Otomotiv Yedek Parça
Teknik Eğitim Takım Lideri


Kategoriler: Teknik Makaleler