EUROFORGE’da ikinci Alper Kanca dönemi
Yazdır Arkadaşına Gönder Yazı Boyutu Büyüt Yazı Boyutu Küçült

EUROFORGE’da ikinci Alper Kanca dönemi

İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE) Genel Kurul Toplantısı’nda Alper Kanca ikinci kez oybirliğiyle EUROFORGE Başkanı seçildi.

Aynı zamanda Taşıt Araçları Tedarik Sanayiciler Derneği (TAYSAD) Başkanlığını da yürüten Kanca, EUROFORGE’da ikinci dönemini yaşayacak. EUROFORGE Başkanlığı görevine 2016 yılında seçilen Alper Kanca’nın, bu dönem içinde yürütülen başarılı çalışmaları sonucu meslektaşları, kendisini ikinci kez ittifakla Başkan seçti.

Dövme sektöründe Avrupa’daki tek federasyon olan EUROFORGE’da böylesi kritik bir görev için ikinci kez bir Türk sanayicinin seçilmiş olması, Türkiye algısının hasar gördüğü bu dönemde ayrı bir önem taşıyor.

“Avrupalılar ile ilişkilerimiz nezdinde önemli bir gelişme”

Genel Kurul Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Kanca, “Son bir yıldır bazı Avrupalı firmaların yönetici ve çalışanlarının, Türk tedarikçilere karşı olumsuz bir yaklaşımı olmaktaydı. Türk tedarikçilerden, yeni projeler için teklif isteme mektuplarının geri çekilmesi ya da sözleşme aşamasına gelmiş projelerin iptal edilmesi gibi olumsuzlar yaşandığını işitiyorduk.  Daha birkaç hafta önce Avrupalıların Türklere iş vermekten kaçındıklarına ilişkin medyada yer alan haberler sonrası, böyle politik bir dönemde EUROFORGE'da ikinci kez bir Türk olarak Başkan seçilmem beni ayrıca sevindirdi ve gururlandırdı. Eskiden Türk firmaları Avrupa’daki meslek örgütlerine üye olmak istediklerinde bile büyük sorunlar ile karşılaşırken şu an Avrupa’nın en saygın meslek kuruluşlarından biri olan EUROFORGE’da bir Türk sanayicisinin böyle bir göreve ikinci kez getirilmesi, Avrupalı iş ortaklarının Türk sanayisine duyduğu güveni gösteriyor” dedi.

Kanca’nın başkanlık döneminde tarihi başarılar yaşayan EUROFORGE, ilk defa Avrupa çapında bir fuar ve konferans düzenlemeye karar verdi. Kasım ayında gerçekleştirilecek fuar şimdiden yüzde 120 doldurulmuş durumda. EUROFORGE böylelikle 15 senelik gider bütçesini de karşılamış oldu. Öte yandan Kanca’nın Başkanlığı döneminde, EUROFORGE’un 2019’daki kuruluş kutlamaları için Türkiye’yi seçmiş olması da Türkiye algısı için önemli fırsatlar barındırıyor.


Kategoriler: Yedek Parça