OSS Derneği'nden Avrupa’da Milli Gurur

OSS Derneği'nden Avrupa’da Milli Gurur

Avrupa'daki Otomotiv Satış Sonrası derneklerinin çatı federasyonu olan FIGIEFA’nın 24 Mayıs 2018 tarihinde, Avrupa Birliği ve Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda, Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS)'nin Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Aslan, FIGIEFA'nın 8 kişilik Yönetim Kurulu'na tüm delegelerin oy birliği ile 3 yıllığına seçildi.

Araç sahiplerinin tamir ve seçim hakkı, bağımsız operatörlerin araç üreticilerinin verilerine ulaşma hakkı, telematik regülasyonları gibi Otomotiv Satış Sonrası Pazarı'nın gündeminde yer alan bir çok konu hakkında çalışmalar yapan ve Avrupa Parlementosu'nda lobi faaliyetleri yürüten FIGIEFA’nın (Uluslararası Otomotiv Satış Sonrası Dağıtıcıları Federasyonu- International  Federation of Automotive Aftermarket Distributors)  24 Mayıs 2018’de  yapılan Yönetim Kurulu seçimlerinde, OSS Yönetim Kurulu üyesi ve Ferdinand Bilstein TR Otomotiv Türkiye, Azerbaycan ve İran Genel Müdürü Serdar Aslan tüm delegelerin oyunu alarak 3 yıllığına FIGIEFA Yönetim Kurulu üyesi seçildi.

Avrupa çapında 22 ülkeden 25 derneği ve uluslararası satın alma gruplarını temsil eden, merkezi Brüksel/ Belçika’da bulunan FIGIEFA’nın yeni Yönetim Kurulu'nda Türkiye, Almanya, İngiltere, Fransa, Avusturya, Hollanda, İsveç ve  Portekiz'den temsilciler yer aldı.

1995 yılında Otomotiv Satış Sonrası Sektörü'nün ülkemizde gelişmesi adına kurulan ve halihazırda 137 üyesi ile ülkemizde 5 milyar USD büyüklüğe kavuşmuş Otomotiv Satış Sonrası sektörünün öncü derneği Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği de (OSS) bu sayede, Avrupa'da ülkemizi aralıksız üçüncü kez temsil hakkını elde etmiş oldu.

OSS Derneği'nin yeni yönetim anlayışına uygun bir şekilde, sektörün tüm paydaşlarına katkı sağlayacak nitelikte, paylaşımcı ve etkin çalışma yapacağını dile getiren Serdar ASLAN, “Yurtiçinde sektörel örgütlenme ne kadar güçlü olursa otomotiv sektörünün beşiği olan Avrupa’da o kadar  güçlü temsilimiz olur, buraya seçilmiş olmak elbette gurur verici ama ana hedef değil, etkin ve faydalı olmak esas hedefimizdir” diye açıklama yaptı.

SERDAR ASLAN HAKKINDA

Serdar ASLAN 1971 Nusaybin doğumludur. 1990 Galatasaray Lisesi mezunu olup, Ankara Bilkent Üniversitesinde 2 yıl Ekonomi okuduktan sonra yatay geçiş yaptığı İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1997 yılında mezun olmuştur.  Son olarak Sabancı Üniversitesinde Yöneticilere yönelik İşletme Yüksek Lisans Programını(Executive MBA) Aralık 2008 de bitirmiştir.

İş hayatına 1989’da lise öğrencisiyken başlayan Serdar ASLAN; Üniversite öğreniminden sonra 10 yıl kadar küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışmış daha sonraki dönemden bugüne, 1 yılı Almanya’da olmak üzere toplam 19 yıldır başta kurumsal otomotiv firmaları olmak üzere çalışmaktadır.

Uzel Makine Otomotiv Sistemlerinde 1999 yılında uzmanlık pozisyonu ile başlayan kurumsal firma deneyimi,  aynı firmada sırasıyla İhracat Müdürlüğü ve Avrupa Bölge Müdürlüğü görevlerini yapmıştır.  2004 yılında yine Uzel İştiraki Almanya’da yerleşik Uzel GmbH şirketinin genel müdürlüğünü yapmıştır.

Nisan 2005 tarihinde Doğan Grubuna geçmiş ve Holding’e bağlı Ditaş firmasında önce Yedek Parça Pazarlama Satış Müdürü olarak çalışmaya başlamiş  1 yıl sonra Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmiştir.

01.Ocak 2010 tarihinden bu yana Almanya’da yerleşik Bilstein group firmasının Febi, SWAG ve Blue Print markalarına yönelik Türkiye’deki yatırımını yönetmekte ve halen Ferdinand Bilstein TR Otomotiv firmasının Genel Müdürlüğü’nü yapmaktadır. Türkiye ile beraber Azerbaycan ve İran pazarlarından sorumludur.

Bu görevlerinin yanı sıra; başta kendi müşterileri olmak üzere 60’dan fazla firma ve/veya topluluğa Pazarlama & Satış / Yönetim ve Kurumsallaşma ile ilgili eğitim konferansları vermekte, bu konularda çeşitli dergilerde makaleler yazmaktadır.

2012 yılından bugüne OSS Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneğinde Yönetim Kurulu Üyesidir; Son olarak 24 Mayıs 2018 tarihinde Avrupa otomotiv parça derneklerinin bir çatı kuruluşu olan FIGIEFA ‘nın    (Avrupa Parça Toptancıları Federasyonu) tüm delegelerin oy birliği ile 8 kişilik Yönetim Kuruluna seçilmiştir.

Evli ve iki çocuk babası olan Serdar ASLAN,  iyi derecede İngilizce ve Fransızca,  Orta derecede İtalyanca ve İspanyolca dillerini bilmektedir.


Kategoriler: Yedek Parça