Türk Otomotiv sektörünün genç ve başarılı markası Rapro, Dünya Devi Gates'in bünyesine katıldı
Yazdır Arkadaşına Gönder Yazı Boyutu Büyüt Yazı Boyutu Küçült

Türk Otomotiv sektörünün genç ve başarılı markası Rapro, Dünya Devi Gates'in bünyesine katıldı

Endüstriyel kayış üreticisi Gates Corporation, Türkiye'nin ilk kauçuk parça üreticisi ve ihracatçısı Rapro’yu bünyesine kattı. TAYSAD Aftermarket Konferansında açıklamalarda bulunan Rapro CEO’su Patrizio Ragusin, “Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Gates Corporation’a hisselerimizin %100’ünü devrettik. 107 yıllık geçmişi olan, 30’dan fazla ülkede tesisi ve 14 bin çalışanı bulunan Gates ile böyle bir anlaşma yapmak sektörümüz adına önemli bir dönüm noktasıdır. Özellikle son yıllarda global otomotiv satış sonrası pazarında önemli bir oyuncu olmaya başlayan Rapro markasını Gates ile beraber devam ettirecek olmamız, bizler için son derece gurur vericidir” ifadelerini kullandı.

                                                           

Patrizio Ragusin  konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Hepimizin bildiği üzere, Türkiye otomotiv endüstrisinin temelleri 60’lı yılların başına dayanıyor. Hızlı bir sanayileşme ve ilerleme döneminden geçen bu önemli sektör, bugün montaj ağırlıklı ortaklıklardan tasarım yeteneğine ve geniş üretim kapasitesine sahip tam teşekküllü bir endüstriye dönüştü. T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın verilerine göre orijinal parça üreticileri (OEM), 2000 ile 2016 yılları arasında Türkiye'deki faaliyetlerine 14 milyar ABD dolarının üzerinde yatırım yaptı. Bu yatırımlar, söz konusu şirketlerin üretim kapasitesini önemli ölçüde artırarak Türkiye’nin uluslararası OEM'lerin küresel değer zincirinde önemli bir yer edinmesini sağladı.

Rapro olarak bizler, bugün katma değerli üretim anlayışı sayesinde son derece etkin ve rekabetçi bir konumda bulunan Türkiye otomotiv endüstrisinin önemli bir üyesiyiz.

Dünyada bir çatı altında en büyük ürün çeşitliğine sahip bir firma olarak, bugün Türkiye’nin ve dünyanın her bir noktasına ulaşmanın, yalnız iş dünyasının değil, milyonlarca insanın hayatına dokunabilmenin gururunu yaşıyoruz.

Bundan tam 15 yıl önce başlayan yolculuğumuzda, hepinizin yakından bildiği üzere 2018 yılında yeni bir sayfa açıldı. Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Gates Corporation a hisselerimizin %100’ünü devrettik. 107 yıllık geçmişi olan, 30’dan fazla ülkede tesisi ve 14 bin çalışanı bulunan Gates ile böyle bir anlaşma yapmak sektörümüz adına önemli bir dönüm noktasıdır.

Özellikle son yıllarda global otomotiv satış sonrası pazarında önemli bir oyuncu olmaya başlayan Rapro markasını beraber devam ettirecek olmamız, bizler için son derece gurur vericidir.

Gates gibi bir dünya devinin ülkemize yaptığı bu dördüncü yatırımın, Avrupa ülkelerinin bazı çeşitli politik unsurlar ve öngörülemeyen sebepleri gerekçe göstererek Türkiye’den yedek parça alımını kesmesi yönündeki tartışmalara da cevap niteliğinde olmasını umuyoruz. 

15 yıl önce sevgili kardeşim ile ortak kurduğumuz, hayatımızın bir parçası olarak gördüğümüz ve bin bir emekle büyüttüğümüz firmamızda bugüne kadar bize yol arkadaşlığı etmiş tüm çalışanlarımıza, tedarikçilerimize ve müşterilerimize sonsuz teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Bu yeni birlikteliğin, dünya otomotiv pazarına Türkiye’de yapılacak olan yatırımlar adına örnek teşkil etmesini yürekten temenni ediyorum.

GATES - RAPRO olarak biz, gittiğimiz her yerde, bağlı olduğumuz değerler ışığında, ülke ekonomisine katkı verecek çalışmalara öncülük etmeye devam edeceğiz.


Kategoriler: Yedek Parça