Aktaş Holding Küresel Bir Güç Haline Geldi

Aktaş Holding Küresel Bir Güç Haline Geldi

Otomotiv, Ulaştırma, Yapı, Yeşil Enerji ve Endüstriyel Ürünler gibi temel iş alanlarının yanında, savunma sanayine ve raylı sistemlere yönelik de özel üretimler yapan Aktaş Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol, sorularımızı yanıtlayarak firmanın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.


Aktaş Holding hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Şirketimizin temelleri 1938 yılında atıldı. Geniş ürün yelpazemiz, yenilikçi yaklaşımlarımız, sürdürülebilir büyüme odaklı vizyonumuz ve global ölçekteki güçlü yapılanmamız ile sektörümüzde bugün itibariyle dünyanın en büyük firmalarından biri haline geldik.

Ulaştırma, Yapı, Yeşil Enerji ve Endüstriyel Ürünler gibi temel iş alanlarının yanında, savunma sanayine ve raylı sistemlere yönelik de özel üretimler yapıyoruz.

Bünyemizde Aktaş, Airtech, Aircomfort, Lineflex ve Powertech markalarını barındırıyoruz. Şirketimizin 3 lokasyon yurtdışında olmak üzere toplamda 7 üretim ve depolama tesisi bulunuyor.

6 kıtada, 100’den fazla ülkede ürünlerimiz satılıyor. Dünyadaki tüm tesislerimizde 550 kişiyi istihdam ediyoruz. Bunlara ek olarak, Airtech markamız ile Turquality kapsamında yer alıyoruz.

Aktaş Holding tarafından kullanıcıya sunulan ürün çeşitliliği hakkında bilgi verir misiniz? Otomotiv sektörüne ne gibi hizmetler-ürünler sunuyorsunuz?

Küresel müşteri taleplerini en iyi şekilde karşılama gayreti ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aktaş Holding artık küresel bir güç haline geldi.

Güvene dayalı iş yapış biçimlerimiz ile sektörde fark yaratmayı başardık. Şirketimizin bünyesinde, 2000’den fazla ürün çeşidi bulunuyor. Müşteri memnuniyeti ve kalite öncelikli faaliyetlerimiz ile yol almaya devam ediyoruz.

Aktaş Holding olarak, ileri teknoloji imkânlarıyla donatılmış üretim tesislerimizde, otomotiv sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda know-how’ı tamamen şirketimize ait olan, katma değerli ve inovatif ürünler üretmekteyiz. AR-GE Merkezimizin de katkılarıyla, sektöre yenilikçi ve verimlilik esaslı ürünler sunmaktayız.

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Dünyada kendi sektörümüzde yüzde 20'ye ulaşan pazar payına sahibiz. Hava süspansiyon sistemleri sektöründe Türkiye’de lider, dünyanın da en büyük global oyuncularından biriyiz.

Yalnızca Ulaşım Grubu’nda yıllık küresel düzeydeki üretim hacmimiz 3,5 milyon adet. Yapı Grubu’ndaki Lineflex markamız da EPDM membran üretiminde Türkiye’de pazar lideri konumunda.

Türkiye’de 35 bin metrekare kapalı alan, küresel ölçekte üretim, satış ve dağıtım hacmi olarak da toplam 60 bin metrekarenin üzerinde üretim kapasitesine sahibiz. İhracatımızın toplam üretimdeki payı da %80 seviyesinde…

Satış&Pazarlama faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz? Bundan sonrası için hedefinizde olan yeni pazarlar var mıdır?

Hava süspansiyon sistemleri üretiminde dünyanın en büyük firmaları arasında yer alıyoruz ve Brezilya’dan ABD’ye, Almanya’dan Çin’e kadar 100'den fazla ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştiriyoruz.

Kurulduğumuz günden bu yana sürekli olarak gelişen ve büyüyen bir şirket olduk. Dünyanın hemen her noktasına inovatif, çevreci ve katma değeri yüksek ürünler ihraç ediyoruz.

Holding olarak, global strateji planımızda adım adım ilerlemeye devam ediyoruz. Mevcut pazarlardaki payımızı artırmayı ve yeni pazarlara giriş yapmayı hedefliyoruz.

Hedef pazar olarak da son yıllarda Hindistan, Güney Amerika ve Uzak Doğu pazarına büyük önem veriyoruz. Ayrıca gelişmekte olan Afrika pazarına yönelik stratejik çalışmalarımız da bulunuyor.

Kalite politikalarınızdan bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

Sürekli iyileştirme yaklaşımıyla ve her zaman en iyiye ulaşma amacıyla hareket ediyoruz. Bu kapsamda, hep daha iyisini üretmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak adına sektörümüzdeki son gelişmeleri sürekli takip ediyoruz.

Sunduğumuz tüm mal ve hizmetlerde, yaptığımız her işte hatasızlığı başaran bir şirket olma amacındayız. Sınırlı doğal kaynakları etkin kullanmak için verimliliği en üst seviyede tutmaya özen gösteriyoruz.

İleri teknoloji üretimlerimiz ve yenilikçi yaklaşımlarımızla, mükemmele ulaşma peşindeyiz. Global düzeyde yakaladığımız güçlü imajımızı de kaliteli ürünlerimize ve müşteri memnuniyetine borçluyuz.

Son teknoloji ile donatılmış üretim tesislerimizde, toplam kalite yönetim sistemini benimseyerek, tüketici beklentilerine en etkin şekilde çözüm sunuyoruz.

Pazarın rekabetçi koşullarında Aktaş’ı öne çıkaran özellikler nelerdir?

Günümüzün hızla değişen rekabetçi piyasa koşullarında, sürdürülebilir başarı odaklı çalışmalarımız neticesinde, dünyanın birçok yerinde adımızdan başarıyla söz ettiriyoruz. Sürekli gelişim ve dönüşüm odaklı çalışmalarımızla, değişen müşteri beklentilerine her an yanıt verebiliyoruz.

Tüm süreçlerimizde verimlilik esasını dikkate alarak, sürekli iyileştirme kültürüne önem veriyoruz. Yarınlara daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için çabalıyoruz.

AR-GE ve inovasyon odaklı çalışmalarımızla da rakiplerimiz arasında fark yaratıyoruz. Çalışmalarımızda katma değer yaratacak faaliyetlere odaklanmış durumdayız. Aktaş Holding olarak, ürün geliştirme öncelikli bir anlayış benimsiyoruz.

Bu kapsamda, hızla değişen dünya düzenine ayak uydurarak yenilikçi bakış açımızla farkımızı ortaya koyuyoruz.

Firmanızda son dönemdeki gelişmeler ve yenilikler hakkında bilgi verir misiniz?

Kuruluşumuzun 80. yıl dönümünü yaşıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana sektörümüzde gelişimin ve yeniliklerin öncüsü olduk. Bu doğrultuda da başarı merdivenlerini birer birer tırmanmaya devam ediyoruz.

Sürekli kendimizi geliştirerek, şirketimizin gelecekte de var olması ve adından övgüyle bahsedilmesi için çalışıyoruz.

Aktaş Holding olarak, AR-GE alanında gerçekleştirdiğimiz etkin ve sürdürülebilir çalışmalar neticesinde, geçtiğimiz yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan AR-GE Merkezi Belgesi almaya hak kazandık.

Son olarak, ABD'de Daimler Mercedes ile yaptığımız anlaşma kapsamında, bölgedeki tüm aftermarket pazarını yakından ilgilendiren önemli bir adım attık. Daimler Mercedes ile yaptığımız anlaşma ile grubun yenileme pazarındaki (aftermarket) süspansiyon sistemlerini üretmeye başladık.

Üretimde yerlilik konusunda yüzde 90’ın üzerinde bir yapımız bulunuyor. İspanya’da, uluslararası büyük bir otomotiv üreticisi ile bölgeye yönelik özel bir iş alanı oluşturduk.

Bunun yanında, Güney Amerika pazarına yönelik de önemli bir hamlemiz oldu. Brezilya'nın önde gelen aks-dingil ve makas üreticisi, trailer yedek parça satıcısı Ibero Group ile Güney Amerika aftermarket pazarında global markamız olan Airtech ürünlerinin dağıtımı için iş birliği kararı aldık.

Ayrıca, raylı sistem çalışmalarıyla dünyanın en potansiyel 3 ülkesinden biri olan Hindistan’da, demir yollarının en önemli tedarikçilerinden birisi olma yolundayız. Bölge için özellikle raylı sistemlerdeki süspansiyon sistemlerini hem havalı süspansiyon hem de sönümleyici sistemler olarak tasarladık ve üretimine de başladık.

Sektörde genel olarak yaşanılan ve üzerinde durulması gereken sorunlar nelerdir? Sektörün mevcut durumunu nasıl görmektesiniz?

Türk otomotiv yan sanayinin, üretim tecrübesi ve ürün kalitesi bakımından küresel düzeyde çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum.

Türk firmaları bu alanda kendini geliştirmeye devam ediyor. Sektörümüzde yenilikçi yaklaşımların kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Firmaların AR-GE ve inovasyon faaliyetlerine daha fazla önem vermesi gerekiyor.

Otomotiv sektörünün dünyadaki gelişimine bakarsak; akıllı teknolojiler, elektrikli ve otonom araçlar, yapay zekâ ve dijital dönüşüm süreçlerinin ortaya çıktığını görüyoruz.

Yaşanan ekonomik krizler, Euro/Dolar paritesindeki dalgalanmalar ve siyasal gerginlikler, bir şekilde otomotiv sektörünü de etkisi altına alıyor.

Tüm bunlar ele alındığında, global olarak başarılı elde etmek isteyen firmaların son gelişmeleri yakından takip etmesi ve rekabet ortamına uygun stratejiler geliştirmesi önem taşımaktadır.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

Rekabetin hızla değiştiği ve şekil değiştirdiği günümüz dünyasında üretmeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde, mevcut pazarlardaki payımızı artırıp yeni pazarlara giriş yapmayı hedefliyoruz. Gelecek 3 yıl içerisinde Amerika, Hindistan veya Rusya’da yeni yatırımlar öngörüyoruz.

Ayrıca, dünyada raylı sistem yatırımlarının 3’te 2’sini oluşturan Çin, Hindistan ve Japonya pazarlarında yer almayı hedefliyoruz. Yani Aktaş Holding olarak, potansiyeli olan pazarları araştırarak büyümemize devam edeceğiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Günümüz dünyasında sınırlar hızlı bir şekilde ortadan kalkıyor ve çok hızlı bir değişim ve dönüşümün yaşanıyor.

Küresel anlamda da rekabetin hızla arttığı bir dönem yaşıyoruz. Teknoloji inanılmaz bir hızla gelişiyor ve değişiyor. Buna bağlı olarak müşteri beklentileri de sürekli değişebiliyor.

Aktaş Holding olarak, bu değişim sürecinde global oyuncu olarak yolumuza devam etmek için geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz.

Sürdürülebilir başarıyı özümseyerek, şirket olarak güçlü ve sağlam adımlarla geleceğe dönük hedeflerimize ilerliyoruz.


Kategoriler: Yedek Parça