Araçlarda Kış Bakımı

Araçlarda Kış Bakımı

Sıcaklık düşmeye, gündüzler kısalmaya, yapraklar sararıp dökülmeye, mevsim yağmurları etkisini göstermeye başladı evet tatlı bir hüzünle sonbahar geldi. Sonbaharı sever misiniz bilmem ama her mevsimin farklı bir güzelliği olduğu kesin. Uzun bir yaz mevsimi sonrası herkese merhabalar.

Sonbahar, biz otomotiv tutkunları için aracımızı çetin kış şartlarına hazırlamak için son dönem. Peki, kış aylarında aracımız için neler yapmalıyız, gelin hep birlikte bunlara biraz değinelim.

 Aracın bakım zamanını kontrol edelim, gerekli ise periyodik bakımını yaptıralım. Kış aylarında özellikle iyi bir görüş için silecekler, akünün durumu, motor soğutma suyu ve silecek suyu derecesi, kalorifer sisteminin ısıtması, klima sisteminin soğutması, lastiklerin durumu, aydınlatma ve sinyalizasyon sisteminin çalışması önemli konular arasındadır. Eğer bir kış lastiğiniz yok ise fiyat artışından etkilenmemek ve bunu temin etmek için en uygun zamandır sonbahar ayları. Çamur, yağmur vs. gibi kışın ağır şartları, aracın boyası üzerinde aşındırıcı etkiye sahip olduğundan araç için boya koruma yapılması da bu tip etkilerin azaltılması için önemlidir. Asfalttaki kar, su, çamur ve gizli su dolu çukurlar gibi zorlu sürüş koşullarından etkilenmemek için iyi bir süspansiyon sistemine sahip olmamız gerekmektedir. Bu sebeple mutlaka aracın süspansiyon sisteminin servis tarafından kontrol edilmesi önemli bir husustur. Tüm bu kontrol tamam ise son olarak aracın kullanım alanlarına göre aracımızda kar zinciri, takoz, çekme halatı, buz kazıyıcı, kar temizleme fırçası ve eldiven bulundurmanızı tavsiye ederim.

 Bu yazımda kısaca aracınız için kış ayları gelmeden yapabileceğiniz kontroller hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında her türlü soru ve önerilerinizi soru cevap kısmından (Murat Usta Cevaplıyor) benimle paylaşabilirsiniz. Sorunsuz güzel bir kış mevsimi geçirmeniz dileklerimle hoşça kalın.

www.autoparts.com.tr/otomobil-soru-cevap/

Murat ÇEVİK
Ferdinand Bilstein TR Otomotiv Yedek Parça
Teknik Eğitim Takım Lideri


Kategoriler: Teknik Makaleler