Otomotiv konferansında yarının araçlarının “etik” ve “sağduyu”su mercek altına alındı

Otomotiv konferansında yarının araçlarının “etik” ve “sağduyu”su mercek altına alındı

Otomotiv mühendisliğinin geleceğine yön veren mühendislerin buluştuğu Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı (IAEC), ikinci gününde etik doğayeni Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi ve Michigan State Üniversitesi Profesörü, Prof. Dr. Hayder Radha’yı konuk etti. İnsan etiği ve teknolojik gelişmeleri bir potada eriten Kuçuradi, otomotiv mühendislerine yeni ufuklar açarken, Radha’da otonom ve bağlantılı araç teknolojileri hakkında önemli bilgi verdi.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Otomotiv Sanayii Derneği  (OSD), Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği  (TAYSAD) organizasyonu ve American Society of Automotive Engineers  (SAE) işbirliği ile organize edilen ‟Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı – IAEC‘18” 1-2 Kasım 2018’de Swissôtel The Bosphorus’da gerçekleşti. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen konferansa dünyanın otomotiv teknolojilerini üreten ve yön veren dünya devlerinin mühendislerinin yanısıra etik ve müzik ustaları da katıldı.

“Makineler de sağduyulu olabilir mi?”

Konferansın ilginç konuklarında Ioanna Kuçuradi, geleceğin teknolojilerini üreten mühendislere ve mühendis adaylarına etik, ahlak ve özellikle meslek ahlakıyla ilgili bilgiler verdi. Konuşmasının başında makinelerle hiç alakasının olmadığını belirten Kuçuradi, yapay zeka ve otonom araçlar geliştiren mühendislere “Makinelerin hiç yapamayacağı şeyleri düşünüyor musunuz? Mesela makinelerde sağduyu yapılabilir mi?” diye sordu.

“Engelliler araç kullanma rahatlığına erişecek”

Konferansın bir diğer önemli ismi Prof. Dr. Hayder Radha ise otonom ve bağlantılı araç teknolojileri hakkında bilgi verdi. Otonom araçların hem enerji tasarrufu sağlayacağını hem de yolcular için eğlenceli vakit geçirecekleri bir zaman yaratacağını söyleyen Radha, engellilerin araç kullanma sorunlarına da değindi. “Otonom araç teknolojileri ile bugün büyük bir sorun haline gelen park sorunları yaşanmayacak, toplumun günlük hayatı çok kolaylaşacak. Engelli bireyle ve çocuklar da rahatlıkla bu araçlardan faydalanacak ve sürücüye ihtiyaçları olmayacak” diye belirten Radha, otonom araçlarda güvenliğin en önemsenen şey olduğunu belirtti.

Otomotiv üzerine yazılmış tezler ödüllendirildi

Konferansın yanısıra bu yıl ilk kez gerçekleşen ‘Tez Ödülleri’de sahiplerini buldu. Otomotiv alanında tamamlanan yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarının yarıştığı ve ödüllendirildi “IAEC 1. Otomotiv Tez Ödülleri” nde dereceye giren ilk 3 tez, SAE 'in düzenlediği yurt dışı konferanslarından birine katılım ödülü kazandılar. Etkinliğin ikinci gününde ‘Otomotivde Elektronik ve Yazılımın Bugünü ve Yarını’ teması çerçevesinde, “Araçlarda Yapay Zekâ”, “Teknoloji ve Etik”, “Otonom ve bağlantılı araç teknolojileri”, “Mühendislk ve Müzik Etkileşimi” “Otomotivde İç Girişimcilik Stratejileri”, “Gelişen Teknolojiler ve Yenilikçi Girişimlerin Otomotiv Sektörüne Etkileri” konuları değerlendirildi. Konferansın ilk gününde  “Yeni Gelişmeler”, “Yazılım Güvenliği ve Blok Zinciri”, “Akıllı Araçlar için Düzenlemeler ve Testler”, “Akıllı Araçlar için Adaptif Platform”, “Gelişen Yeni Teknolojilerin Otomotiv Ekosistemine Etkisi”, “5G ve Araçlar Arası Haberleşmenin Geleceği”, “Araçlarda Elektroniğin Geleceği” konuları ele alınmıştı.


Kategoriler: Sektörel Kuruluşlar