Sampa Üretim Tesisleri Ford Q1 Ödülü İle Taçlandı

Sampa Üretim Tesisleri Ford Q1 Ödülü İle Taçlandı

Ağır vasıta parça üretiminde dünyanın en önemli firmalarından Sampa, küresel otomotiv sektörünün en prestijli kalite sertifikalarından Ford Q1’ı almaya hak kazandı. Kuruluşunun 25. yılını kutlayan Sampa, Ford Motor Company ve Ford Otosan’ın Küresel Kalite Sertifikası olan Ford Q1’ı almanın gururunu yaşıyor. Üreticinin başarısını ve sürekli gelişmesini sağlayan temel kalite ve üretim disiplini olarak nitelendirilen Q1 sistemi, temel imalat teknikleri ve değişkenliğin azaltılması üzerine kurulu. Firmaların, Q1 Kalite Belgesi alabilmeleri için Yönetim, İnsan Kaynakları, Üretim Kapabilite Sistemleri, Süregelen Performans, Üretim Yeri Aksiyon Planı, Müşteri Görüşü ve Sürekli Gelişme gibi kilit konularda belli bir düzeyin üzerinde olması gerekiyor. Ayrıca, Q1 alan firmaların bu kalite standardını sürekli sağlamaları ve sürdürmeleri de şart koşuluyor.

Sampa, Q1 belgesiyle Ford'un dünya üzerindeki tüm fabrikalarına hizmet verebilir, tüm Ford marka araçların imalatçısı olarak üretim yapabilir statüye yükseldi. Q1 Belgesi, Sampa için sadece Ford Motor Company ve Ford Otosan bünyesinde değil, dünyadaki diğer otomobil üreticileri için de önemli bir referans noktası oluşturuyor.

Sampa merkez binası önünde düzenlenen Ford Q1 ödül törenine Ford Otosan Satınalma Direktörü Murat Senir, STA Müdürü Fatih Aydoğdu ve Ford Otosan yetkilileri İstanbul’dan katılırken Sampa Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Tarık Altuncu, Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Şahinkaya, Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Geliştirme Direktörü N. Hüsnü Çep, Genel Müdürü Bülent Üstündağ, tüm Sampa direktörleri ve yöneticilerinin yanı sıra Sampa çalışanları katıldı.

Tarık Altuncu: “Ford Motor Company ve Ford Otosan’a Sampa kalitesine duydukları güven için teşekkür ederim. Hedefimiz 2023 itibariyle Avrupa araç parçalarında dünya lideri olmak.”

Sampa Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Tarık Altuncu “Kuruluşumuzun 25. Yılını kutladığımız bu dönemde Ford Motor Company ve Ford Otosan tarafından Q1 sertifikasıyla ödüllendirilmekten çok mutlu ve gururluyuz. Üretim tesislerimizin sürdürülebilir kalitesini taçlandıran bu belge sektördeki liderliğimizi pekiştirir nitelikte. Ford Motor Company ve Ford Otosan yetkililerine Sampa kalitesine duydukları güven için teşekkür ederim. Ayrıca bu süreci rekor hızda tamamlayarak bizi gururlandıran değerli Sampa ailesine şükranlarımı sunarım. Sampa olarak hedefimiz 2023 itibariyle Amerika araç parçalarında dünyanın en büyük firmalardan biri, Avrupa araç parçalarında ise dünya lideri olmak” dedi.

Sampa Yönetim Kurulu Üyesi, İş Geliştirme ve Ar-Ge Direktörü N. Hüsnü Çep “Sektörün en gelişmiş Ar-Ge’sine sahibiz ve Q1 ödülüyle çalışmalarımızı taçlandırmış olduk. Pazarın beklentisi OEM kalitesi, biz de ürünlerimizde bu seviyeyi yakalamak ve sürdürmek için çok emek veriyoruz. Q1’a layık gördükleri için Ford Motor Company ve Ford Otosan’a, emek veren tüm Sampa ailesine teşekkür ederim” dedi.

Ford Otosan Satınalma Direktörü Murat Senir: “Sampa ile aramızdaki gerçek bağın bugün kurulduğuna inanıyorum. Çünkü sadece insanları tanımadım, Samsun’u tanıdım, fabrikayı gördüm ve çok etkilendim. Hayatımda ilk defa bu kadar fazla operasyonunun aynı çatı altında yapıldığı bir fabrika gördüm. Bu anlamda verdiğimiz Q1 ödülünün de çok değerli ve çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Q1 süreci aslında çalışanların motivasyonu, enerjisi, inanmışlığı ve adanmışlığıyla mümkün olabiliyor. Bugün herkesin gözlerinde bu heyecanı gördüm. Q1 çok önemli bir mihenktaşı, Q1 alan firmalar da Ford için çok kıymetli ve ayrıcalıklıdır.” dedi.

Sampa Genel Müdürü Bülent Üstündağ “Sizlere büyük bir onur ve mutlulukla söylemek isterim ki, dünya otomotiv sektörünün prestiji olan Q1 belgesini almış bulunmaktayız. Q1 sertifikasını otomotiv sektöründe bir diplomatik pasaport gibi düşünebiliriz. Bu belge sadece Ford Motor Company ve Ford Otosan bünyesinde değil, dünyadaki diğer otomobil üreticileri için de önemli bir referans noktası oluşturuyor. Tüm süreçlerimizin kontrollü ve iyileştirilmesiyle birlikte ciro hedeflerimizin daha da gelişmesine katkıda bulunacaktır. Bu önemli başarımız için öncelikle süreçte bizlere verdikleri hedef ve inançtan ötürü Sampa Yönetim Kurulunun tüm üyelerine ve emeği geçen tüm çalışanlarımıza tek tek teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” dedi.

Sampa OEM Satış Yöneticisi Didem Demirtaş “Sampa çok genç ve dinamik bir ekibe sahip ve bunun en büyük kanıtlarından bir tanesi yedi ay içerişinde tamamladığımız Q1 süreci. Ford Otosan’ın bize bildirdiğine göre bu süreç ortalama iki yıl sürerken bugüne kadar yedi ayda bu süreci tamamlayan dünyada sadece iki firma olmuş; Sampa da bu iki firmadan biri. Teknik olarak geçmişten gelen tecrübemiz, alt yapımız üretim sahamız ve en önemlisi ekibimizin istekliliği sayesinde bu süreci hızla tamamlayabildik. Takım ruhuyla beraber Q1 almak için herkesin seferber olması, kimsenin desteğini esirgememesi Sampa’nın bu süreci hızla tamamlamasının en büyük nedenlerden bir tanesi oldu. Sampa bu istekliğinden hiçbir zaman hiçbir şey kaybetmiyor. Bu da bizim en güçlü yanlarımızdan bir tanesi.” dedi. 

Sampa Hakkında

Özgün yapısı, yenilikçi yaklaşımı, gelişmiş̧ teknoloji yatırımları ve alanında uzman yeteneklerin desteğiyle, aftermarket sektörünün zirvesine yükselen profesyonel bir üretim devi olan Sampa, 50 yılı aşkın deneyimle ağır vasıta araçlar için 30 bin çeşit ürün sağlıyor. 1994 yılında, Samsun’da 100 m2’lik bir işletmede dağıtımcı olarak kurulan Sampa, yıllar içinde imalat ve satış devine dönüştü ve an itibariyle 100.000 m2’lik entegre tesislerinde dokuz fabrika ile faaliyet gösteriyor. 138 ülkeye ihracat yapan Sampa’nın ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Avustralya, Meksika, Rusya, Romanya, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’de iştirak ve depoları bulunuyor. #WeAreSampa #WeAreUnique #SampaUnique

Aftermarket Sektörünün En Gelişmiş Ar-Ge Merkezi CAMP

CAMP, en parlak yeteneklerin yenilikçi bir düşünce yapısıyla aftermarket ve OEM için kaliteli ürünlere hayat verdiği kapsamlı bir Ar-Ge merkezidir. 10 milyon dolarlık bir yatırımla 3.000 m2’lik alana kurulan CAMP yüksek teknolojiye sahip beş birimden oluşuyor: Laboratuvar ve Malzeme Teknolojileri, Ürün Teknolojileri, Mühendislik ve Metot, Kalıp ve Donanım Tasarımı, Fikri Haklar ve Proje Yönetimi. CAMP’te 45’i mühendis olmak üzere bir doktora, 25 yüksek lisans, 40 lisans, 15 ön lisans ve teknik lise mezunu çalışmalarını sürdürüyor. Sampa, kurum içi inovasyonu zirveye çıkarmak hedefiyle şirketin yıllık cirosunun %2,5’ini CAMP’e ayırıyor.

 


Kategoriler: Yedek Parça