SİLKAR-ENDAŞ, Schaeffler ve NSK Markalarını Aynı Çatı Altında Buluşturdu

SİLKAR-ENDAŞ, Schaeffler ve NSK Markalarını Aynı Çatı Altında Buluşturdu

Türkiye rulman sektörünün tarihi gelişimi neredeyse SİLKAR-END AŞ’ la başlar. Türkiye Genel Distribütörlüğü 50 yıldır SİLKAR-ENDAŞ tarafından yürütülen FAG firmasının yanında 2013 sonu itibari ile bir başka lider rulman üreticisi NSK firmasının da Türkiye distribütörlüğü ENDAŞ tarafından yürütülmeye başlandı.

Silkar Holding A.Ş. Şirketler Grubu’nun tarihçesi 125-150 yıl öncesine dayanır. Grubun kurucusu ve sahibi Silahtaroğlu ailesinin 1860’lı yıllarda manifatura, mensucat ticareti ile başlaşyan ticarel hayatı 1962 yılında Alman FAG Kugelfischer Georg Schaefer- FAG Internetional Sales and Service Gmbh "FAG" marka rulman firmasının Türkiye Distribütörlüğünü alması ile şirket kısa sürede büyük gelişmeler kaydetmiş ve 1972 yılında SİLKAR Otomotiv San. ve Tic. Anonim Şirketine dönüşmüştür. Kısa bir sure sonra ise 1974 yılında bayi ve müşterilerin ortaklığı ile ENDAŞ Endüstriyel Ekipman ve Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. kurulmuştur. ENDAŞ A.Ş. firması 1987 yılında distribütörlük sistemine geçmiş ve şu anda Türkiye genelinde 75 distribütörü kanalı ile Türkiye Sanayine hizmet vermektedir. SİLKAR varlığı süresince kaynaklarını sürekli ülke ekonomisine yararlı yatırımlara dönüştürmüş ve kurumsallaşmaya, kalite ve müşteri memnuniyetine verdiği önemi de Grup Şirketleri bazında kazanılmış olan TSE- ISO-EN 9000 kalite sistem belgeleri ile kanıtlanmıştır. SİLKAR-ENDAŞ, yarım asırlık bu süre zarfında tüm ticari hizmetlerinin yatımda Türkiye sanayine eğitim, teknik destek ve teknik doküman sağlanması konusunda çok geniş kapsamlı olarak çalışmalar yapmıştır. 1970, 1985 ve 1992 yıllarında orijinal FAG katalogları tercüme edilip 10.000'er adet bastırılarak tüm sanayiye ve üniversitelere dağıtılmıştır rulman konusunun daha iyi öğrenilmesi, bilinmesi Türkçe olarak basılan FAG katalogları sayesinde olmuştur.

ENDAŞ AŞ, 1985 yılından itibaren bünyesinde mühendisler çalıştırmaya başlamış ve bugüne kadar fabrikalarda bölgelerde ve üniversitelerde yılda ortalama 60 adet olmak üzere 1500'e yakın rulman semineri gerçekleştirilmiştir. ENDAŞ A.Ş. teknik ekibinin icadı olan cep katalogu çok popüler ve kullanışlı bir teknik döküman olmuş, geçen sene 12. baskısı yapılmış ve bugüne kadar 100.000 adet civarında basılıp Türkiye'de rulmanla ilgili tüm teknik ticari personelin cebine girmiştir. Son 10 yıldır her sene üniversitelin Makina Mühendisliği bölümlerine yılda 5.000 adet özel hazırlanan mühendislik ve öğrenci kataloğu üniversitelerde sunum yapılarak öğrencilere dağıtılmaktadır. Çok tecrübeli ve geniş bir satış ve mühendislik kadrosuna sahip ENDAŞ A.Ş. teknik ve ticari ekibi Türkiye'nin her köşesinde fabrikalara gidip rulman kullanım, takma-sökme yağlama v.s. gibi teknik konularda bilgiler verip,teknik ve ticari sorunları çözmektedir.

Rulman Türkiye’nin dışarıya bağımlı olduğu, büyük bir çeşidinin Türkiye'de üretilmediği ve ithal edilmesi zorunlu olan makina elemanlarının başında gelmektedir.Rulmanlann seçiminin montaj-de montajının bakımının,yağlanmasının doğru ve kurallara uygun olarak yapılmamasmdan dolayı rulmanlar istenen çalışma ömürlerine ulaşamamakta , fabrikalarda üretim kaybına sebep olmakta ve ilave rulman maliyeti getirmektedir. Yapılan fabrika ziyaretleri ve seminerlerde kullanıcılara bu konular anlatılmakta yerinde incelemeler yapılmakta ve öneriler getirilmektedir,bu bilgiler FAG-INA,NSK gibi kaliteli rulman kullanımı ve ENDAŞ ‘ın hizmette kalite yönetim sistemi ile birleştirildiğinde işletmelerin problemsiz çalışması sağlanmış olmakta ve ENDAŞ camiası da Türk sanayine bir katkıda bulunabildiği için bundan gurur duymaktadır. 2001 yılında FAG firmasının, INA rulman markasını bünyesinde barındıran SCHAEFFLER Grubuna geçmesinden sonra ENDAŞ A.Ş. INA'nın da Türkiye Distribütörlüğünü yürütmeye başlamıştır. SCHAFFLER firması FAG ve INA markaları olarak şu anda üretim kapasitesi ve ürün yelpazesi ile dünyanın en büyük rulman üreticilerinden biridir.

Son olarak 50 yıllık deneyime sahip olan SİLKAR-ENDAŞ grubu INA ve FAG rulmanlarının yanında Ja-ponya'nın en büyük rulman markası olan NSK'nın da Türkiye Distribütörlüğünü yürütmeye başlamıştır. Ayrıca ENDAŞ Çin'in en büyük rulman üreticilerinden biri olan HRB markasının da Türkiye Genel Distribütörlüğünü 10 yıldır yürütmektedir. Rulmanın yanında SIMRIT , MERKEL ve GARLOCK sızdırmazlık elemanları Türkiye Distribütörlüğü,OKS Özel Yağ ve Bakım ürünleri Türkiye distribütörlüğü, Rexnord  Makaralı Zincir Türkiye Distribütörlüğü,GBM Rulman ve Manşonları Türkiye Genel distribütörlüğü,PIX V Kayışları/Zaman kayışları Türkiye genel distribütörlüğünü de yürütmekledir.

Sonuç olarak Türkiye'deki tüm Rulman ve Endüstriyel ürün kullanıcıları ve satıcıları için bir güven ve islikrar timsali olan SİLKAR-ENDAŞ sektörde lider konumunda olmasının sorumluluğu ve bilinci ile hizmetleri ve yatırımları ile öncü olmaya devam etmektedir.

Türkiye Distribütörlüğünü yürüttüğümüz INA, FAG,NSK, IIRB, REX- NORD, S1MRIT,GARLOCK, OKS, PIX markalı ürünler için stok tutmakta ve her türlü teknik- ticari desteği vermektedir SİLKAR-ENDAŞ'ın hedefi konusunda lider bir firma olarak 100. Yıl kutlamasını da tüm müşterileri ile birlikte yapmaktır.


Kategoriler: Yedek Parça