VW'den yeni açıklama: Doğru tercih Türkiye!

VW'den yeni açıklama: Doğru tercih Türkiye!

Alman devi Volkswagen'in (VW) üst düzey yetkilileri, şirket için Türkiye'nin doğru tercih olduğunu belirten yeni bir açıklama yaptı. Resmî açıklamanın ise 2019 yılı bitmeden geleceği kaydedildi.

Avrupa'daki tesislerinde elektrikli modellerinin üretimine başlayan VW (Volkswagen), bu tesislerde üretimine devam eden içten yanmalı motora sahip otomobilleri için yeni bir fabrika açacağını açıklamıştı.

Bu kapsamda, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'yi yaklaşık 1 yıldır radarına alan ve üç ülkeyi yakından inceleyen Alman üretici, Ekim ayında Manisa'da kurduğu 1 milyar liralık şirket ile tercihini Türkiye'den yana yapmıştı.

Ancak, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde devreye aldığı Barış Pınarı Harekatı sonrası, Alman şirket Manisa yatırımının resmî açıklamasını ertelediğini belirtmişti.

Açıklamanın ertelenmesi ise, Romanya, Bulgaristan ve Sırbistan gibi Balkan ülkelerini harekete geçirmiş ve bu ülkelerin VW (Volkswagen) yatırımını kendi ülkelerine çekmek için Alman şirkete çeşitli teşvik paketleri sunmasına sebep olmuştu.

Gelinen noktada, VW'nin yıllık 300 bin adet kapasiteye sahip, yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak ve toplam 1.4 milyar dolara mal olacak yeni yatırımı için henüz bir resmî açıklama yapılmış değil. 

Resmi açıklama yeni yıl girmeden yapılacak

Habertürk'te yer alan habere göre, konu hakkında soruları cevaplayan VW  yetkilileri, Türkiye'nin VW için doğru adres olduğununun altı çizildi.

Türkiye'nin sahip olduğu mühendislik birikimi, otomotiv üretim tecrübesi ve yan sanayisinin üst düzey kalitesi gibi parametrelerinin, VW'nin yeni fabrikası için hayati önem taşıdığını belirten Alman yetkililer, Volkswagen'in Wolfsburg'daki genel merkezinin koridorlarında bu konunun yüksek sesle konuşulduğunu ancak ortada henüz netlik kazanan bir durum olmadığını bildirdi.

Tüm bunlar alt alta konulduğunda ise, Volkswagen'in yeni tesisinin Türkiye'de açılmasının haklı bir beklenti olduğunu söyleyen VW (Volkswagen) yöneticileri, yeni fabrika hakkındaki resmî açıklamanın yeni yıla girilmeden yapılacağı bilgisini paylaştı.

 


Kategoriler: Genel Haberler