3,2,1, Ateşleyin! Pistlerden Gelen Buji Bilgisi Yol Kullanımını Ateşliyor

3,2,1, Ateşleyin! Pistlerden Gelen Buji Bilgisi Yol Kullanımını Ateşliyor

Motor sporlarının ışıltılı dünyası, marka profillerini yükseltmek isteyen şirketler için çekiciliği yüksek bir mıknatıs gibidir. Küresel paydaşları arasında Formula 1’in Scuderia Ferrari takımı, önde gelen MotoGP takımları, , Citroën Total ve Dünya Ralli Şampiyonasındaki M-Sport Ford’un yer aldığı, ateşleme ve sensörde lider NGK SPARK PLUG için ise yarış bunun çok çok ötesindedir: Burası yeniliklerin doğduğu yerdir.

Ne zaman yeni bir otomobil ve motosiklet motoru lansmanı yapılsa, içindeki komponentler, sürekli artan talepleri karşılamak zorundadır. Geliştirilmiş performans ve yakıt ekonomisinden,  araç içinde kullanım alanı kazanmaya ve emisyonları azaltmaya değin parça imalatçıları, sürekli olarak daha da iyi sürüş sağlayacak iyileştirmeler peşindedir. Yollara çıkmadan önce bu yeni teknolojilerin daha da geliştirilmesi ve sınırlarında test edilmesi oldukça zorlu bir mücadeledir.

Orijinal ekipman ve Aftermarket parçaları uzmanı NGK SPARK PLUG için, en önemli test alanı yarış pistidir.  Şirket, 50’yi aşın senedir – sürücülerin zafere ulaşmalarına yardım etmenin dışında yeniliklerin sınırlarını zorlamasıyla da - motor sporlarının yakın bir teknik ortağıdır.  

En zorlu “test tezgahı”

“Doğrudan motor sporlarının içinde olmak ürünlerimize ve markamıza emsalsiz bir katkı sağlamakta” diye ifade eden NGK SPARK PLUG EUROPE EMEA Bölgesel Başkanı, Başkan ve CEO ve Şirket Yöneticisi Damien Germès, “Sadece laboratuvar ve yol testleri yeterli değil. En zorlu sürüş koşullarında başarı gösteren sürekli iyileştirilmiş motor parçaları sunmak için onları en zorlu ortamlarda kanıtlamanız lazım ve bu bağlamda motor sporlarından daha zorlu bir “test tezgahı” yok” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bu yaklaşımın bir yansıması olarak, NGK SPARK PLUG süper yüksek performansta ateşleme ve sensör parçaları ile takımlara ve bireysel yarışçılara 4 veya 2 tekerlekli araçlarda, pist veya arazide hatta suda yarışmaya yönelik teknik öneriler sunmaktadır. Şirket ayrıca dünyanın önde gelen araç ve motosiklet üreticilerine, Formula 1 (F1), Dünya Ralli Şampiyonası (WRC), SuperGT, MotoGP, Motocross Dünya Şampiyonası, World Superbike Şampiyonası (WSBK), Speedway ve Trial Dünya Şampiyonası vasıtasıyla Orijinal Parça tedarikçisi olarak da durumunu güçlendirmektedir.  Bu ortaklıkların arkasındaki zorlu çalışma gözlerden uzak gerçekleşmesine rağmen, şirketin logosunun otomobillerin, motosikletlerin ve kaskların üzerinde görünmesi NGK SPARK PLUG’ı pistlerde gayet iyi tanınan bir marka haline getirmiştir.

İleride yarışmak

Motor sporları tarihine izlerini bırakmış sayısız ekip ve sürücü NGK SPARK PLUG tarafından desteklenmiş, özel ekipler ise genellikle şirketin yarış bujileri ürün grubu ile tedarik edilmiştir.

En yüksek performansa sahip bu bujiler, yarışların en zorlu koşullarına dayanmak üzere geliştirilmiştir ve dünyanın en iyileri arasında saygın bir yer kazanmıştır. Yarış sırasında motor devirleri sıklıkla 15.000 rpm’i aşmaktadır. Yanma odasındaki sıcaklık, basınç ve titreşim konvansiyonel elektrotların kırılacağı ve hatta eriyeceği kadar yüksektir. Bu nedenle şirketin yarış bujileri genellikle özel tasarlanmış  elektrotlar veya özel  kullanımlar için, kıvılcımın tırnak (toprkalama elektrodu) ve merkez elektrot arasında atladığı halka şeklinde topraklama elektrotlardır. Dünyanın çapındaki yarış pistlerinde yarışan araçlarda bu zorlu koşullar için NGK SPARK PLUG değişim yarış bujilerinin getirdiği verimlilik, güvenirlik ve dayanıklılık göze çarpmaktadır.

4- Tekerlekte heyecanlandıran yenilikler

NGK SPARK PLUG önde gelen motor üreticileriyle özel talebe göre yapılmış yarış parçaları üretmek için yakın teknik ortaklıklar oluşturmaktadır. Şirketin F1 ile uzun süreli ilişkisi bu konuda sadece bir örnektir. 1964 yılında şirket bu sporda ilk kez yer almak için Honda - aynı zamanda şirketin ilk Orijinal Ekipman Müşterisi - ile bir işbirliği gerçekleştirdi. Ertesi yıl yarış otomobili üreticisi, ilk Grand Prix zaferini kazandı. NGK SPARK PLUG parçaları kısa bir süre sonra diğer birçok F1 motorunda kullanıldı ve 2013 yılına kadar, şirketin desteği çarpıcı bir şekilde 300 yarışın kazanılmasını ve 30’dan fazla sürücü ve otomobil üreticisinin dünya şampiyonu olmasını başarıyla sağladı.  Şirket bugün Sebastian Vettel ve Charles Leclerc’in sürücüleri olduğu Scuderia Ferrari ekibinin teknik ortağıdır.   

En zorlu koşullardaki i F1 ateşleme basınçları, titreşimleri ve sıcaklık farklarında hızlı yakıt ateşlemesini garanti eden ürün geliştiricisinin tasarlama yeteneği bu başarının bir parçasıdır. Bir F1 bujisinin ısıl özellikleri de mükemmel olmalıdır: Isıyı dağıtma becerisi ateşlemenin kendisi kadar önemli olabilir.

Ancak NGK SPARK PLUG için, pistteki başarı hikâyenin sadece bir kısmıdır. Damien Germés bunu şöyle teyit ediyor: “Motor spor ekipleri için ateşlemede uzman olabiliriz, fakat motivasyonumuz bundan çok daha derindir. En önemlisi, hem motor sporları müşterilerimiz ve hem de günlük araç kullanıcıların da yararlanması için bu bilgiyi Orijinal Ekipmanlarımıza ve Aftermarket ürünlerimize aktarmamızdır. Örneğin F1 uygulamalarıyla başlayan kıymetli metal ve semi-surface (izolasyon yüzeyinden ateşlemeli) buji teknolojileri bugün Orijinal Ekipman içeren binek otomobillerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar hepimizin yararlandığı bir sürüş yelpazesi ve çevresel avantajlar sağlamaktadır.

F1’in ötesinde, NGK SPARK PLUG parçaları aynı zamanda fabrika takımlarınca Dünya Ralli Şampiyonasının benzer derecede zorlu şartları olan karlı ormanlarda ve kayalık dağ geçişlerinde kullanıldı. Bugüne dek şirket, motor sporlarında 14 fabrika takımı ve 17 sürücü şampiyonluğuna katkıda bulunmuştur. 2019 yarış sezonunda şirket Citroën Total için yarış parçaları sağlamaktadır. Aynı zamanda M-Sport Ford’un teknik ortağıdır, bu ekibin Elfyn Evans ve Teemu Suninen’in sürücüsü olduğu EcoBoost motor kullanan Fiesta arabalarında şirketin gelişmiş bujileri ve oksijen sensörleri kullanılmaktadır.

M-Sport Ford’un NGK SPARK PLUG ile ortaklığı 10 yıldan daha eskiye dayanır. Ekibin Sponsor İlişkileri ve Etkinlikler Yöneticisi Rebecca Patterson bu ortaklığı şöyle teyit etmektedir:  “Bu her iki taraf için de son derece zevkli ilerleyen bir ortaklık. Ralli yapmak diğer motor sporlarına göre çok farklı. Yarışlar 14 farklı ülkede  -20°C’de karlı İsveç’den 40°C deki Meksika sıcak dalgasına kadar değişen iklimlerde yapılmaktadır. Taşlı yolda veya yüksekte olabilirsiniz. Ortaklığımıza ve etkinlikten etkinliğe teslim edilen parçalara güvenebilmeliyiz.”

İletişim sürekli ve üretkendir. “M-Sport, Ford ve NGK SPARK PLUG mühendisleri günlük olarak birlikte çalışırlar. Bundan ayrı olarak NGK SPARK PLUG aynı zamanda sezona tam olarak dahil olmakta, her yarışı seyretmesi için konuklar getirmektedir. Motor parçası herhangi bir şeyin ters gitmesine tahammül edemeyeceğiniz kadar temel bir öge. Teknik bir ortağa güvenmeniz çok önemli – ve NGK SPARK PLUG bu güvenimizi hiç sarsmadı.”

2-tekerlek teknolojileri

NGK SPARK PLUG’un motosiklet yarış arenasına 30-yıldır dahil olmasıyla pek çok yenilik yaratıldı ve şirket, 2-tekerlek için bir numaralı Orijinal Ekipman buji ve oksijen sensörü tedarikçisi konumuna geldi.

Her bir yarış sınıfı, ateşleme için farklı ve stresi yüksek bir ortam sunmaktadır: MotoGP’de seri üretimi yapılan motosikletler kullanılır; Superbike makineleri, modifiye edilmiş asfalt yol motosikletleridir; Motocross yarışlarında atlamalar ve üstesinden gelinmesi gereken toz vardır; buna karşılık Speedway’de motosikletler tek bir viteste sabit kalarak 110 km/h sürati geçerler.

Bunun farkında olan NGK SPARK PLUG, farklı arenalarda yar almak için her fırsatı kullanmaktadır. Premium yarış sınıfı MotoGP’de, özellikle Monster Energy Yamaha ve Repsol Honda ekipleri için özel olarak sipariş edilen bujiler geliştirmiştir. 2019 yılında bu destekten faydalanan sürücüler arasında Honda’nın, halen MotoGP dünya şampiyonu, Marc Márquez ve bunun yanında Yamaha’nın birçok şampiyonluk elde etmiş Valentino Rossi’si de bulunmaktadır.

Şirket benzer şekilde 2-tekerlek ekiplerinin ve farklı yarış kategorilerindeki bireysel sürücülerin bu amaca kendini adamış bir destekçisidir. Şirketin 2019 yılı sponsorlukları içinde MXGP’de Monster Energy Kawasaki yarış ekibi ve Repsol Honda’nın çok sayıda dünya şampiyonluğu olan Toni Bou ile çalışan TrialGP ekibidir. Kişisel sponsorluklar içinde Speedway GP, Moto 2, B.A.E Sportbike Şampiyonası ve Isle of Man TT yol yarışları gibi şampiyonalarda yer alan İngiliz, İsveç, Alman ve Lübnanlı sürücüler bulunmaktadır. Bu işbirlikleri yetenekli sürücüleri ve ekipleri NGK SPARK PLUG’ın ismi ve teknik uzmanlığından yararlanma imkânı ve bunun yanında marka için hayati öneme sahip parça geri bildirim bilgileri sağlamaktadır.

Son olarak, Germès, tüm bu ortaklıkların amacını öğrenmek olarak belirtmiştir. “Motor sporlarına olan uzun süreli ilgimizden son derece gurur duyuyoruz – sadece en yüksek seviyelerde değil bunun yanında  ‘niş’ takımlar ve amatör meraklılarla da beraberiz. Onların kazanmalarına yardım etmenin yanında, sürekli olarak parça teknolojisinde günlük sürüşleri geliştirecek yeni standartlar belirliyoruz. Bu güçlü bir motivasyon sağlıyor ve gelecek için de stratejimizin bir parçası olarak kalacak.”

NGK SPARK PLUG’ın yarış ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.ngkntk.com adresini ziyaret ediniz.


Kategoriler: Yedek Parça