Otomobillerde Segment Nasıl Belirlenir?

Otomobillerde Segment Nasıl Belirlenir?

Segmet kelimesi, bölmek ve parçalamak gibi anlamlara gelir. Anlaşılacağı üzere araçlarda segment te, belirli özellikteki araçların sınıflandırılarak birbirleri arasında mukayese edilmesidir. Bu sayede bir araç kendi özelliğindeki diğer araçlarla mukayese edileceği zaman doğru araçlarla mukayese edilmiş olur ve aracın kendi sınıfına göre iyi mi kötü mü olduğu daha rahata anlaşılabilir.

KONU İLE İLGİLİ MURAT USTA'YA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YAKIT TASARRUFU İÇİN KESİN ÇÖZÜMLER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

A Segmenti Araçlar

A segmenti halk arasında mini araç olarak ta adlandırılan segmenttir. Boyu 370 cm’den kısa olan araçlar A sınıfına girer. Benzere şekilde motor güçleri ve benzin sarfiyatları da düşük olan araçlardır. Çok hafif araçlardır. Karoserleri de buna göre tasarlanır. Genellikle çok yüksek satış grafikleri çizmezler.

En çok bilinen A segmenti otomobillerden bazıları; Volkswagen Fox, Renault Twingo, Peugeot 107, Citroen C1’dir. A sınıfı araçların hatchback, MPV ve cabriolet karoser yapısına sahip araçları da bulunmaktadır.

B Segmenti Araçlar

Halk arasında küçük sınıf olarak ta bilinen B segmenti otomobiller, boyları 370 cm ile 400 cm arasında olan araçlardır. Teknik özellikleri bakımından A segmentinden daha güçlü yapıda bulunan araçlardır ve yine A segmentine göre daha ağırdırlar. Volkswagen Polo, Renault Clio, Seat Ibiza, Skoda Fabia en bilinen B segmenti araçlardır.

Karoser yapılarına baktığımızda ise B segmenti araçların hatchback, sedan, station vagon, coupe, cabriolet, roadster, SUV, CUV ve MVP gibi birçok karoser yapısında üretildiğini görüyoruz.

C Segmenti Araçlar

Kompakt sınıf veya alt orta sınıf olarakl adlandırılan C segmenti araçlar en çok üretilen ve satılan araç sınıfıdır. Bu yüzden en fazla model çeşidi de bu araçlarda bulunur. Bunun nedeni ise, araç performansı, uzun yol gidebilme, hem aileler hem de kişisel olarak kullanılabilir olmalarıdır. Üstelik satışa rakamları yüksek olduğundan dolayı fiyatları da ucuzdur. Karoser yapısı olarak ta hatchback, sedan, coupe, cabriolet, roadster, CC, SUV, CUV ve MVP karoserleri vardır.

En çok bilinen C sınıfı araçlar; Renault Clio IV, Volksvagen Golf, Ford Focus, Renault Megane, Audi A3, Bmw 1 Serisi, Alfa Romeo Giuletta, Fiat Linea, Renault Fluence, Mitsubishi Lancer, Nissan Qashqai, Dodge Caliber gibi araçlardır.

D Segmenti Araçlar

D segmenti araçlar genel olarak aile arabası olarak ta bilnen araç trleridir. Performans bakımından C segmentinden daha üstündürler. Yakıt tüketimleri de çok fazladır. En çok bilinen D sınıfı araçlar Mazda 6, Subaru Legacy, Volvo S60 gibi modellerdir.

E Segmenti Araçlar

E segmenti araçlar ise genellikle üst sınıf araç olarak bilinirler. Gerek performans bakımından gerek fiyat bakımından, gerekse fazla yakıt tüketimi bakımından, şimdiye kadar saydığımız bütün sınıflardan daha üstündürler. En çok bilinen E sınıfı araçlar; Mercedes E Serisi, BMW 5 Serisi, Audi A6, Chrysler 300, Volvo S80 gibi araçlardır.


Kategoriler: Araştırma & Değerlendirme