En Çok Uygulanan Modifiye İşlemleri ve Faydaları

En Çok Uygulanan Modifiye İşlemleri ve Faydaları

Modifiye işlemleri yapılırken amaç hem aracın dış güzelliğini değiştirmek aynı zamanda da aracın performansını arttırmaktır. Bu yazımızda da aracın performansını arttıran modifiye işlemlerinden en çok kullanılanların nasıl uygulandıklarına ve ne kadar performans katkısı yaptıklarına bakacağız.

Emme Manifoldunun Değiştirlmesi

Öncelikle emme manifoldunun ne işe yaradığına bakalım. Emme manifoldu hava filtresi ile beraber motor içerisine temiz hava girişinden sorumludur. Eğer motora daha fazla ve daha temiz bir hava gönderen emme manifoldları kullanılırsa bu durumda araç performansında 3 – 5 beygirlik hissedilir bir performans artışı olur.

Turbo Sistemi Yoksa Turbo Sisteminin Eklenmesi

Turbo sisteminin görevi motor içerisine soğuk havanın girmesini sağlamaktır. Soğuk hava daha yoğun olduğundan motor içerisindeki patlamanın şiddeti de daha fazla olur. Turbo sistemi olmayan araçlara turbo takılması araç performansında hissedilir bir artış sağlar.

Chip Tunning İşlemi Yaptırmak

Chip tunning işlemi bazı risklerinden dolayı hep tartışma konusu olmuştur. Chip aksamı, araç içerisindeki birçok aksamın çalışmasını; yol şartlarına, benzin kalitesine ve diğer birçok koşula göre yeniden ayarlar. Bu yeniden ayarlama sırasında kimi zaman güvenlik sebebiyle motorun gücünü azaltabilir ve motor performansı düşebilir. Chip aksamı içerisindeki yazılımla oynanarak aracın böyle zamanlarda performansının düşmesi önlenir. Bu yönüyle chip tunning işlemi aracın performansını arttırmaz. Sadece aracın bastırılmış performansının açığa çıkmasını sağlar.

Chip tunning işlemi yapılmış araçlar birçok güvenlik riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Çünkü chip içerisindeki yazılımın fabrika çıkışındaki hali, araç aksamları üzerinde yaptığı ayarlamalarla araç güvenliğini sağlayacak şekilde ayarlanmıştır.

İşin ehli olmayan kişilere chip tunning yaptırmak ise daha büyük riskler doğurabilir.

Body Kiti Değiştirmek

Body kit denilen aksam bilindiği üzere aracın ön tamponları, arka tamponları, marşpiyelleri ve spoilerlerinden oluşan gruba verilen isimdir. Body kit ile aracın performansının arttırılması ise ancak aracın rüzgâr direncini azaltan ve aracın yol tutuşunu arttıran body kitlerin takılması ile olur. Tabi ki diğer bütün modifiye işlemleri gibi, araca body kit takılırken de işin ehli kimseler tarafından yapılmalıdır.

NOS Taktırmak

Bilindiği gibi araca NOS taktırmak ta araca en fazla hız kazandıran modifiye işlemlerinden birisidir. Fiyatına göre araca en fazla performans kazandıran modifiye şeklidir diyebiliriz.

Hiç bilmeyenler için NOS sisteminin nasıl çalıştığını açıklamaya çalışalım. NOS sistemi, içerisinde nitro oksit gazı bulunduran tüplerden ve bu tüplerin motorun yanma odasına bağlantısından ve tüplerin motora nitro oksit boşaltmasını başlatan butondan oluşur. Aracın uygun bir yerine nitro oksit tüpleri yerleştirilir ve şoförün rahatlıkla erişebileceği bir yere de nitro oksit harekete geçirecek olan buton konulur. Şoför istediği anda bu butona basarak nitrojenin motorun yanma odasına gönderilmesini sağlar.

Nitro oksidin asıl görevi yanma odasındaki patlamanın şiddetinin arttırılmasıdır. Nitro oksidin kendisi aslında yanıcı veya patlayıcı değildir. Tüpler içerisinde sıkışmış halde bulunan nitro oksit gazı motorun yanma odasına girdiğinde birden üzerindeki basınç azalır ve bu basınç düşüşünün etkisiyle nitro oksit gazı nitrojen ve oksijene ayrışır. Bu sayede motorun yanma odasına büyük miktarda oksijen girmiş olur ve bu kadar büyük miktardaki oksijen büyük bir patlama yapar. Büyük patlama da pistonların hızını bir anda yükseltir ve araç aniden ivmelenir.

Ancak bu sistem de kendi içerisinde riskler taşımaktadır. İşin ehli kimseler tarafından yapılırsa bu risk azaltılabilir.

Katalitik Konvertörünün İptal Edilmesi

Tek başına katalitik konvertörünün iptal edilmesi araç performansına katkı sağlamaz. Ancak diğer modifiye işlemleriyle beraber katalitik konvertörü iptal edilirse araç performansında artış olur.


Kategoriler: Araştırma & Değerlendirme