Araçlarda Yağ Yakma Problemi Neden Olur?

Araçlarda Yağ Yakma Problemi Neden Olur?

Araç motorunun yağ yakması araç kullanan kişilerin karşılaşabilecekleri durumlardan birisidir. Şimdi bunun nedenlerine ve nasıl çözülebileceğine bakalım.

KONU İLE İLGİLİ MURAT USTA'YA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YAKIT TASARRUFU İÇİN KESİN ÇÖZÜMLER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Motorda Yağ Yakma Nasıl Olur?

Öncelikle yağ yakmanın nasıl gerçekleştiğine bakalım. Motor yağı motor içerisinde pistonların alt kısmında bulunur. Motor yağının asıl görevi, pistonların kayganlaşmasını sağlayarak daha rahat hareket etmelerini sağlamaktır. Pistonların üst kısmında ise yakıt – hava karışımı bulunmaktadır. Pistonların altında bulunan yağ eğer üst kısma çıkar ve yakıt – hava karışımına karışırsa bu durumda yağ da yanmaya başlar.

Yağ Yakma Neden Olur?

Motorda en çok yağ yanmasına neden olan etken segmanlardaki gevşemedir. Segmanlar motor pistonlarının uç kısımlarında bulunurlar ve segmanların yan kısımlarından yukarıya yağ çıkmasını engellerler. Segmanlardaki en fak bir gevşemede dahi yap kolaylıkla yanma odasına yükselir ve burada yanar.

Segmanlar sağlam olsa ahi bazı durumlarda yağ yanma odasına kadar çıkabilir. Açıkçası normalde böyle bir durum sık gözlenmez. Ancak motor çok yüksek devirlere çıktığında segmanlar tam olarak randımanlı çalışamayabilirler. Üstelik bu bahsettiğimiz durum, aacı yüksek devirlerde kullanmanın zararlarından sadece bir tanesidir.

Ayrıca segmanların haricinde emme subaplarının olduğu kısımlarda da bir arıza olması durumunda yağ bu kısma kaçıyor ve yanma odasına püskürtülüyor olabilir. Sonuç yine motorun yağ yakmasıdır.

Turbo sistemlerindeki bir arızadan dolayı da motordaki yağ egzoza kaçıyor olabilir. Bu durumda yağ motor içerisinde değil de egzozda yanar.

Bunlara ek olarak; herhangi bir dönemde motorun yağı eksik kalmışsa, pistonlardaki sürtünmeden dolayı piston kenarlarında aşınma olmuş olabilir. Sonra eksik olan yağ yerine konulduğunda bu durumda pistonlar yine yağ sızdıracak ve motor yağ yakacaktır.

Motorun Yağ Yakmasına Karşı Katkı Maddeleri Kullanmak İşe Yarar mı?

Motor yağının kendisinden veya yağ içerisindeki bir maddenin eksikliğinden dolayı motorda yağ yanması olmaz. Motorda yağ yanması fiziksel sebeplerden ötürü yağın bulunduğu yerden başka bir yere geçmesiyle olur. Bu yüzden katkı maddeleri motorun yağ yakmasına karşı herhangi bir etki yapmazlar.

Aracın Yağ Eksilttiği Nasıl Anlaşılır?

 Motorun yağ seviyesi, kaputun kaldırılarak buradaki yağ seviyesini gösteren çubuğun üzerindeki yağ lekesinden kolaylıkla anlaşılabilir. Ancak herhangi bir sebeple yap seviyesi kontrol edilemiyorsa özellikle de yokuşlarda aracın yağ göstergesine bakılmalıdır. Yokuşlarda yağ göstergesinin ışığı yanıp sönüyorsa bu durumda motorda yağ azalmış demektir.

Motorun Yağ Yakması Ne Zaman Normal Karşılanmalıdır?

Bir araç ne kadar düzgün kullanılsa ve ne kadar bakımı yapılsa bile 500.000 km’den sonra artık araç motoru eskimeye başlar. Bu durumda artık aracın yağ yakması normal karşılanmalıdır.

Ancak özellikle de yeni üretilen araçlar 300.000 km’ye gelmeden yağ yakmaya başlamışlarsa bu durumda araçta bir arıza var demektir.

Aracın yaşı 20 ila 30 arasındaysa bu araçların da 100.000 km’den sonra yağ yakmaya başlamaları normaldir.

Motor Yağı Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Aracın hangi sıklıkla yağının değişmesi gerektiği araçtan araca hatta modelden modele değişir. Ancak genel olarak aracın 1000 km’de 500 ila 1500 gr yağ tüketmesi normaldir. Ancak aracın yağ kullanımının sabit olması aracın sağlamlığına, aksi halde araçta bir arıza olduğuna işaret eder. Örnek olarak ilk 1000 km’de 500 gr yağ tüketen bir aracın sonraki 1000 km’de de 500 gr yağ tüketmesi beklenir. Eğer aracın yağ tüketimi sürekli değişiyorsa araçta bir arıza olabilir.

Yağı Azalan Araca Yağ Eklenmezse Ne Olur?

Yağın asıl görevinin pistonların daha rahat hareket etmesi olduğunu söylemiştik. Bu yüzden eğer aracın yağı azalırsa pistonlardaki sürtünme artar ve pistonlar zarar görebilir. Motorda maddi hasar oluşabilir.

Motor yağı hakkında az bilinen bir durum da motor yağının motorun soğumasına yaptığı katkıdır. Motor yağı motor sıcaklığının azalmasında % 25 ila 30 etkili olmaktadır.


Kategoriler: Araştırma & Değerlendirme