Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde artan yakıt fiyatları nedeniyle artık bazı önlemler alarak yakıt tasarrufunu azaltmak önemli hale gelmiştir. Yakıt tasarrufu sağlayabilmek için öncelikle bazı araç kullanım alışkanlıklarını değiştirmek gereklidir.

Şimdi yakıt tasarrufu sağlayabilmek için neler yapılabilir bunlara bakalım.

Vites Değişimi Sırasında Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılır?

Vites değiştirilmek istendiği anda yakıt sarfiyatına yol açan durum, motoru yüksek devirlere çıkartarak o şekilde vites değiştirmektir. Bu yakıtın fazla harcanmasına neden olur. Araç motorunun çok yüksek devirlere çıkmasını beklemeden vites değiştirilirse yakıttan tasarruf etmek mümkün olur. Aslında araç kullanımının her anında yüksek devirlere çıkılmadan araç kullanılırsa yakıttan tasarruf etmek mümkün olur. Çünkü gerek vites değiştirirken gerekse normal sürüş sırasında yüksek devirlere çıkmak motorun daha fazla güç harcamasına neden olur. Daha fazla güç harcanması ise ancak daha fazla yakıt kullanarak mümkün olur. Sonuç, yakıt sarfiyatıdır.

Bu arada düşük devir ile kastedilen durum elbette araca vuruntu yaptıracak kadar düşük devirlerde kullanmak değildir. Genel olarak araçlar için düşük denilebilecek devir 2000 ila 2500 devir arasıdır. Bu devir sayısının altında çalışan motorlarda vuruntu oluşacaktır. Vuruntu oluşması da motora zarar veren bir durumdur. İdeal devir aralığında kullanmak en iyisidir.

Ayrıca vites değiştirme esnasında debriyajı birden bırakmak yerine debriyajı yavaşça bırakmak ta yakıt tasarrufu yapmaya yardımcı olacaktır.

Trafik Sıkışıklığı Sırasında Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılabilir?

Trafiğin çok sıkışık olduğu durumlarda elbette yakıt tasarrufu mümkün olmayabilir. Ancak aracın sıklıkla dur-kalk yaptığı durumlarda, aracı durdurup tekrar harekete geçirmek yerine yavaş ve sabit bir hızla hareket ettirmek yakıt tasarrufu yapılmasını sağlayacaktır. Öndeki araç hareket ettiğinde hızlıca öndeki araca yaklaşmak yerine, yavaşça hareket ederek, öndeki aracın bir sonraki hareketine kadar bu şekilde yol alınırsa, araç dur – kalk yapmamış olur. Çünkü dur – kalk yapılırken daha fazla yakıt harcanır. Ancak sabit hızla hareket eden araçlar daha az yakıt harcarlar.

Aracın Kalkışı Sırasında Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılabilir?

Kalkış yapıldığı sırada gaza birden yüklenerek aracın bir anda harekete geçmesini sağlamak yakıt sarfiyatına sebep olacaktır. Bunun yerine aracı yavaşça harekete geçirmek yakıt tasarrufu yapmaya yarar.

Yokuş İnerken veya Yokuş Çıkarken Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılabilir?

Yanlış bilinenlerden birisi de yokuş aşağı inilirken vites boşa alınınca aracın yakıt tasarrufu yaptığıdır. Bu bilgi yanlıştır, çünkü vites boşta olsa bile motora yakıt gitmeye devam eder. Bu durum yokuş aşağı giderken kontak kapatılsa bile böyledir. Ayrıca yokuş aşağı inerken kontak kapatılırsa aracın bazı güvenlik sistemleri devre dışında kalacağından dolayı sürüş güvenliği tehlikeye girebilir ve ciddi kazalara sebep olabilir.

Yokuş yukarı çıkarken yakıt tasarrufu sağlamak için, mümkün olan en düşük devirlerde yokuş çıkılması lazımdır.

Soğuk Havalarda Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılabilir?

Eğer hava sıcaklığı sıfıra yakın ve hatta sıfırın da altında ise bu durumda aracı çalıştırmak için ısıtmaya gerek duyulabilir. Aracı rölantide ısıtmak ise yaklaşık olarak 3 kat fazla yakıt harcanmasına neden olacaktır. Yine yapılan bir araştırmaya göre sıfır derecede haa sıcalığı varken aracın çalıştırıldığı andan itibaren sadece 4 km yol alınması bile 4 lt benzin harcamasına neden olmuştur. Bu durumda yapılacak tek çözüm, soğuk havalarda özellikle de yakın mesafelere gidilirken araç kullanılmamasıdır.

Yakıt Tasarrufunu Arttıracak Diğer Tavsiyeler

  • Gereğinden fazla her yük aracın daha fazla yakıt harcamasına neden olacaktır. Bu yüzden aracınızı mümkün mertebe en az yük taşıyarak kullanmaya dikkat edin.
  • Lastik basınçlarını optimum seviyede tutun. Çünkü gereğinden az veya fazla şişirilmiş lastikler de yakıt sarfiyatına yol açabilirler.
  • Araçta herhangi bir arıza bulunmadığından emin olun. Çünkü en küçük arızalar bile bazen motorun zorlanmasına neden olabilir. Bu durumun bir sonucu olarak ta yakıt sarfiyatı artacaktır.


Kategoriler: Araştırma & Değerlendirme