Motor Hakkında Bazı Bilinmesi Gerekenler

Motor Hakkında Bazı Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizler için çok duyulan fakat pek bilinmeyen bazı kavramların neler olduğunu sırayla açıklamaya çalışacağız.

KONU İLE İLGİLİ MURAT USTA'YA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YAKIT TASARRUFU İÇİN KESİN ÇÖZÜMLER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Turbo Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere içten yanmalı motorların çalışma prensibi depodan gelen yakıta hava karıştırılarak, motorun iç kısmında patlama oluşturulması ve bu sayede pistonların hareket ettirilmesidir. Turbo sistemlerinin amacı da bu yakıt-hava karışımına daha fazla oksijen karıştırılmasını sağlayarak patlamanın şiddetinin güçlendirilmesi mantığına dayanır. Çünkü oksijen yanıcı bir maddedir ve bu sayede daha basınçlı bir patlama elde edilir.

Turbo sistemi aracılığıyla motorun iç kısmına püskürtülen hava sayesinde motor basıncı yaklaşık 0,2 ila 1,4 bar aralığında arttırılır. Turbo sistemleri, çalışmak için gerekli enerjiyi egzozdan çıkan dumanın hızından alırlar. Egzoz dumanının çıkışı esnasında, bu dumanın çıkış enerjisi çeşitli aksamlar vasıtasıyla turbo sisteminin çalışmasını sağlarlar.

Turbo sistemi ancak yüksek devirlerde çalışmaya başlar. Ancak turbo sisteminin harekete geçmesi için çok ta yüksek devirlere çıkmak şart değildir. 2500 devirden sonra turbo sistemi çalışmaya başlar.

Tork Nedir, Ne İfade Eder?

Tork kavramı, fizikte moment ile eş anlamlıdır. Yani motorun oluşturduğu dönme enerjisine tork ismi verilir. Daha ayrıntılı bir ifadeyle tork; motordan üretilen hareket enerjisinin, çeşitli parçaların bu hareketi birbirine iletmesinden sonra son olarak tekerleklere ulaşması ve tekerleklerin de aldığı bu enerjiyi yere iletmesinin bir tanımıdır. Bu yüzden bir aracın tork değerinin yüksek veya düşük olması, motordan başlayarak tekerleğe kadar bu enerjinin iletilmesine yardımcı olan bütün parçalar sorumludur.

Tork değeri ne kadar yüksek olursa, araç o kadar fazla ağırlık çekebilir, o kadar fazla hızlanabilir ve o kadar iyi yokuş çıkabilir.

Beygir Gücü Ne Anlama Gelir?

Beygir gücü, bazen karışık görünen güç kavramlarının daha rahat anlatılabilmesi için ortaya atılmış bir güç birimidir. James Watt tarafından önerilmiştir. 1 beygir gücü demek; 75 kg ağırlığındaki bir maddenin 1 saniyede 1 metre yer değiştirilebilmesine denilir. Bu kavramdan yola çıkarsak 2 beygir gücü, 150 kg olan bir maddenin 1 saniyede 1 metre yer değiştirilmesi anlamına gelir.

Beygir gücünün arttırılması için daha yüksek kalitede akaryakıt kullanılması, motor pistonlarının çalışma aralığının değiştirilmesi veya motora turbo desteği sağlanmasıyla mümkündür.

Motor Hacmi Ne Anlama Gelir, cc Ne Demektir?

Motor hacmi her ne kadar motorun büyüklüğünün ifadesi olsa da aslında motorun dış hacminden çok, iç kısmıyla alakalıdır. Motor içerisindeki pistonların 1 tam devir yaparken yanma odasına alabildiği yakıt-hava karışımı motor hacmini belirler. Bir motorun hacmi ne kadar büyükse, o kadar fazla enerji üretebilir ve beygir gücü de o kadar fazla olur.

cc ise bir hacim ölçüsüdür. “Cubic centimeter” kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve santimetreküp anlamına gelir. 1400 cc’lik bir motor 1400 santimetreküp anlamına geldiği gibi 1,4 litre anlamına da gelmektedir.


Kategoriler: Araştırma & Değerlendirme