Çarklar yeniden dönerken…Yalnızca Türkiye ve Ortadoğu değil, Tüm Dünya’nın, ‘’çılgın liderler’’ yönetiminde, zor zamanlardan geçtiği bir dönemdeyiz. Kabul edelim, zaman zaman biraz önünde biraz arkasında, ama çoğunlukla tam ortasında ve ekonomik yansımalarının, hem üreticiyi hem çalışanı derinden etkilediği zamanlar bunlar.  2019’un hiç kolay geçmeyeceği artık herkes tarafından bilinen, hatta yaşanan bir gerçekken, ekonomide iyi sinyaller gelmeye başladı.

Geçen günlerde, Yeni İtalya Büyükelçisi’nin tanışma toplantısı yapıldı. Sadece İtalyan firmaların Türkiye’de çalışan yabancı üst düzey yöneticilerinin hazır bulunduğu bir ortamda ve Yapı Kredi/Uni Credit’in ev sahipliğinde yapılan görüşmede genel anlamda son makro veriler masaya yatırıldı. 2019 Şubat Ayı itibarıyla stabilite yakalanmış durumda. Bu yıl için olumlu bir büyüme rakamı beklenmese de, 2020 için +%3 ve 2021 için ise +%5’lik büyüme öngörüsü var. Bu bir açıdan, sanayi ve üretimde, çarkların yeniden dönmeye başlayacağının da habercisi. Bu olumlu gösterge, başta İtalya olmak üzere, hem Avrupa’nın Türkiye’ye bakış açısını, hem de Türk Ekonomisinin sağlamlığını görmek açısından oldukça önemli bir veri.

Toplantıda ayrıca Büyükelçi Massimo Gaiani, böyle zor zamanlarda, birlikte çalışmanın devamına ve ortak hareket etmenin önemine vurgu yaptı. Hatırlanacağı üzere, geçen haftalarda Alessandro Decio (SACE Genel Müdürü, eski Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Vekili), İtalya’nın en önemli günlük basın organlarından birine, benzer bir açıklama yaparak, bu dönemde, Türkiye’ye yatırımların ertelenmemesini, tavsiye etmişti.

Gelecek dönem projelerinde Avrupa ülkeleri ile daha fazla işbirliğine gidilebilir mi?   

İtalya ve Türkiye arasındaki işbirlikleri, bu dönemde geliştirilebilir mi?

Türkiye stratejik öneme sahip projelerde, İtalya, Fransa gibi yakın komşuları ile işbirliğini arttırmalıdır. Son dönemdeki başarılı örneklerini göz önüne alarak, aksi çabaların zaman ve para kaybından öteye geçemediğini artık görmeliyiz. Rolls-Rolce’un, TFX Milli Muharip Uçak Projesi’nden çekildiğini açıklaması pek şaşırtıcı olmadı. Aynı proje geliştirme çalışmaları, Eurofigter’ı yapan şirket/ülkelerin bazıları ile yapılsa, acaba sonuç yine hüsran mı olurdu? İtalyan Büyükelçi’nin, birlikte çalışmayı ve ortak hareket etmeyi sürdürmeliyiz mesajı, aslında bu soruya doğru cevabı da verir nitelikte…

Haziran Ayı yaklaşırken Otomotiv’in kalbi Bologna’da atacak!

Bologna Fuar Merkezi yeni holleriyle, bir kez daha Autopromotec Fuarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 22-26 Mayıs Tarihleri arasında 28.Kez kapılarını açacak fuar, otomotiv sektöründe İtalya’da yeni ziyaretçi ve katılımcı rekorları hedefliyor. Türkiye’de ekonomi ve sanayi çarkları yeniden hız kazanırken, 2020’de büyüme hedefleyen Türk Sanayicisi, İtalya’daki yerini şimdiden aldı. 35 ülkeden Bologna’ya gelecek alım heyetleri, ilk siparişlerle gelecek yılın büyümesine katkı sağlarken, Türk Ekonomisi de bir kez daha üretimle büyüyecek.   

Saygılarımla,

Adnan Tolga Sancar
Sancar Consulting LTD.