Otomotiv dünyasının geleceğinde yerinizi ayırtın!Otomotiv dünyası bugün, çok değil sadece birkaç yıl önce hayli fütürist görülen nice senaryoyu gerçeğe dönüştürmek için harıl harıl çalışıyor. Yollarda kendi kendine giden, park yerini otomatik olarak bulan, bir tuşa bastığınızda otoparktan çıkarak ayağınızın dibine kadar gelen otomobiller bitti, bugün artık uçan taksileri konuşuyoruz…

Gelecek artık bizi beklemiyor, burada bizimle…

Dünyanın önde gelen otomotiv yan sanayi tedarikçilerinden biri olan Bosch, bugün geldiği noktada tüm iş kollarındaki rekabetçiliğini artırarak büyüyor. Kazasız, emisyonsuz, stressiz ve ağa bağlı bir sürüş için teknoloji lideri pozisyonunu geliştirmek üzere aralıksız yatırım yapıyor.  

Yedek parça iş kolu olarak biz de bu vizyonun gerçekleşmesi için önemli katkılarda bulunuyoruz. Şirketimizi dünya çapında farklılaştıran, önemli gücümüz, markamızı taşıyan Bosch Servis ağımız. Türkiye’de 62 ilde 250 Bosch Car Servisimiz ve 90 Bosch Dizel Servisimiz, yüksek kaliteli ve güvenilir hizmeti, uygun maliyetle son kullanıcılarla buluşturuyor. Markamızla özdeşleşen kalitemizden ödün vermemek adına, periyodik olarak yaptığımız denetimler ve müşteri memnuniyeti takipleriyle gücümüze güç katarak gelişiyor ve büyüyoruz.

2018 yılı içinde Avrupa organizasyonumuz bünyesinde yapılmış olan tüm kalite denetlemelerinde ulaşmış olduğumuz kalite seviyesi ve servis memnuniyeti ile birinciliği göğüsledik. Bu da bize ayrı bir gurur ve daha iyisini yapabilmek için ilham veriyor. Hedefimiz, yıl sonuna kadar Bosch Car Servis sayımızı 300’e çıkarmak ve Bosch Servis ağını Türkiye’nin her köşesinde ulaşılabilir kılmak.

Diğer yandan merkezi bağlantılarla desteklediğimiz iş birlikleri sayesinde hem servislerimizin hem de iş ortaklarımızın etkinliğini güçlü bir çekim etkisi yaratarak artırmayı sürdüreceğiz.

Bosch Car Service İstanbul Havalimanı’nda

Bu vesileyle güzel bir gelişmeyi de burada sizinle paylaşmak isterim. Yeni İstanbul Havalimanı içinde yer alan Bosch Car Servisimiz geçtiğimiz Nisan ayında hizmet vermeye başladı. Hem yolculara hem yerleşke içinde faaliyet gösteren kiralama şirketlerine hem de havaalanı personeline hizmet veren servisimiz, kiosk ve vale hizmetleriyle iş hacmi yaratmakla birlikte marka bilinirliğimizin daha da gelişmesine ciddi katkılar sağlayacak.

İş birimi olarak büyük önem verdiğimiz konulardan bir diğeri de motor aksamından bakım ürünlerine, sık değişen parçalardan ekipmana, servislerin yazılım ve diagnoz ihtiyaçlarından teknik ve gelişim eğitimlerine kadar tüm araç servislerinin ihtiyaç duyacağı ürün ve hizmetlerin portföyümüzde bulunması. Bu çeşitlilik, bir yandan son kullanıcının gözünde marka kalite anlayışının güvencesiyle satın alma kararını kolaylaştırırken diğer yandan da değerli iş ortaklarımız için geniş bir portföyü geniş bir kapsamayla sunma imkanını tanıyor. Son dönemlerde rekabetçi politikalarla pazar payımızı ciddi oranda  artırdığımız Kayış, Filtre, Fren, Ampul gibi ticari ürün gruplarımızla rekabetçi yapımızı koruyarak büyümeye devam edeceğiz.

Gençlerimizin yanındayız

Eğer geleceği konuşuyorsak genç nesillerin eğitim sorununa ve sektörümüzün istihdam ihtiyacına değinmeden geçemeyiz. Sektörümüzde sıklıkla dile getirilen ‘mesleki eğitim görmüş kalifiye personel açığına’ bir nebze de olsa çözüm olabilmek için eğitim alanındaki desteklerimize devam ediyoruz. 2012 yılında Şişli Endüstri Meslek Lisesi ile adım attığımız bu yola, 2018 yılında İkitelli Borsa Endüstri Meslek Lisesi ile devam ediyoruz. Bu yıl içinde üçüncü adımı İzmir’de atmayı planlıyoruz. Dilerim, bu güzel projeyi birlikte büyütebilir ve Türkiye’mizin bir çok yerine taşıyabilir ve istihdam sorununa bir nebze çözüm için katkı sağlayabiliriz.

Dijital platformlarımız devrede

Günümüzde bağlanabilirlik hız ve verim adına her şey demek. Biz de hızımızı artırabilmek ve müşterilerimize daha iyi hizmet sağlayabilmek için dijital platformları devreye alıyoruz. Bosch Müşteri Portalımız sayesinde, artık garanti taleplerini çok kısa bir sürede sonlandırıyoruz. Her an her yerden erişilebilen bu sistem sayesinde, iş ortaklarımız da talebinin durumunu öğrenebiliyor ve hazırlanan raporu müşterilerine sunabiliyorlar. Yine Bosch Direct üzerinden özellikle son kullanıcıdan sosyal medya üzerinden gelen ürün sorgusu, hizmet talebi ve memnuniyetsizlikleri tarayıp takip edebiliyor ve hızlı bir şekilde aksiyon alabiliyoruz. Teknik Hotline, uzaktan erişim, augmented reality gibi uygulamalarımızla hem servislerin hem de son kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyoruz.

Tüm iletişim platformlarımızı kullanarak tüm ticari seviyelerdeki paydaşlarımıza direkt olarak ulaşabilmeyi önemsiyoruz. Yaptıklarımızı nihai kullanıcılarla da paylaşabilmek adına 3 aylık periyotlarda hazırladığımız Autoskop dergisi büyük ilgi çekiyor. Okullar, servisler gibi farklı kurumlardan talepler alıyoruz. Tamamıyla arkadaşlarımızın emeğiyle hazırlanan bu yayının beğenilmesi bizi çok mutlu ediyor.

Bu bağlamda bu yıl yeni İletişim platformumuz  ‘Bosch Talks’ ilgi çekecek uygulamalarımızdan biri olacak. Mart ayında  iç iletişim ve Bosch Servis ağı içerisinde kullanıma açık olan bu platformu, Temmuz ayı itibarıyla yetkili satıcılarımıza da açtık, ilerki zaman diliminde ise ikinci ticari seviye müşterilerimizin kullanımına açmayı hedefliyoruz. Böylece Bosch dünyasından haberlere, ürün bilgilerine, kampanyalara, duyurulara, videolara, ve online eğitimlere kısa sürede her an ve her yerden ulaşılabilecek. İş ortaklarımızın ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına ne kadar hızlı cevap verebilirsek iş birliğimizi de aynı derecede artırabileceğimize inanıyoruz.

Araç servisleri ile katma değer yaratan Bosch Otomotiv Ustalar Kulübü de yine 2019 yılında farklılık yaratacak projelerimizden bir diğeri olacak.

Hep destek, tam destek…

Bosch olarak her zaman sadece bugüne değil, geleceğe de odaklanarak, uzun süreli ve sürdürülebilir iş birlikleri kurduk ve kurmaya devam edeceğiz. Bu yaklaşımla tüm beklentilerimizi, kriterlerimizi ve ticari anlaşmalarımızı her bir paydaşımız ile aynı özen ve düzende, aynı şartlar altında uyguladık ve aynı yaklaşımı koruyacağız.

Aynı zamanda  güçlü finansal altyapımız sayesinde leasing uygulamaları ve Sanal pos gibi farklı finansman çözümlerini devreye aldık ve iş ortaklarımızın işlerini kolaylaştıracak alternatifler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Birtakım piyasa dinamiklerine bağlı olarak ürün bulunabilirliğimizin etkilenmemesi ve piyasada bir aksaklık yaşanmaması için, stok seviyelerimizi her zaman olduğu gibi planladık ve iş ortaklarımıza duyduğumuz güvenle satışlarımıza devam ettik.

Her zaman, her koşulda şeffaf ve güvenilir ortak olabilme ilkesiyle de yolumuza devam ediyoruz. Bu geçmişte de böyleydi, iş ortaklarımızdan aldığımız güç ve olumlu geri bildirimler doğrultusunda gelecekte de böyle olmaya devam edecek.

Size bir tavsiye: Bizimle kalın, otomotiv dünyasının geleceğindeki yerinizi şimdiden ayırtın!

Kıvanç Arman
Bosch Otomotiv Yedek Parça Türkiye ve Ortadoğu Bölge Direktörü