Murat Usta Cevaplıyor - Otomobil Soru Cevap

Tümü           Motor           Elektrik           Diferansiyel           Fren           Karoser ve boya           Şanzıman           Süspansiyon           Akü           Egzoz           Filtre           Diğer           Direksiyon           Soğutma          
  • Fort fusion 2004 model aracım var yürürken sıkıntı yok fakat rölentede durdugu yerde hareret yükseliyo ama su kaynamıyo normal arac bir hafta yattıgında ise su eksiltiyor yaklaşık birbucuk litre motorda su karışımı yok ekzozdan yag ve suda atmıyo suda yag karışımıda yok ustaya götürdüm blok yada conta yanık olabilir motoru acalım diyor devirdaim ve termostada arızalı degilmiş motor diye taktı usta kafaya ama aracın motorunda bir sıkıntı yok gidişinde cekişden düşme gibi stop etme gibi tekleme gibi bir problemi yok motor kapagında suyu devir daim yapmıyormuş dedigine göre sizce sorun ne olabilir motoru illaki actırmalımıyım kesin bir şey söylemiyor aracım birde lpgli bilginiz olsun gaz beynindede hafif su kacagı oksitlenme var ordan olurmu bilmem ama yardımcı olursanız sevinirim.

    Şenol Akşit Akşit, 29.01.2019
  • Şenol Bey Merhaba,

                    Öncelikle gönderdiğiniz soru için teşekkür etmek isterim. Sorunuza ilgili olarak tam bir teşhis konulmadan aracın motorunu söktürmeyiniz. Motorda yağı ile suyun karışmadığını belirtmişsiniz ayrıca aracın performansında bir düşüklük bulunmadığını belirtmişsiniz buradan yola çıkarak aracın silindir kapak contası ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmek zor. Yine de bunun kontrolünün kolay bir yöntemi bulunmakta aracın silindir basınçlarını ölçtürürseniz silindirler arası yüksek fark bu duruma işaret eder. Silindir kapağında suyun devir daim olmamasına etki kapağın su yollarının dış etken kaynaklı tıkalı veya üretim hatası olması durumunda olur, bu  ise aracınız için zor bir seçenek gibi gözüküyor. Araçta bulunan su kaçağı ciddi bir durum özellikle haftada iki litreye yakın su mutlaka müdahale gerektirir. Aracınızla ilgili yapılması gerekli ilk işlem su kaçağının giderilip antifriz eklenmesidir. Bu müdahale sırasında aracın rölanti de hararetinin yükselmesiyle ilgili özellikle radyatör, soğutma fanı ve LPG su giriş çıkışlarının kontrol edilmesi gerekmektedir bu kontrol esnasında fan motorunuz iki hız kademesine sahiptir bu kademelerin doğru çalışıp çalışmadığına bakılması gerekmektedir. Sonraki işlem su pompası ve termostat parçalarının incelenmesi süreci bulunmaktadır. Bu konuda parçaların sağlam olduğunu belirtmişsiniz fakat bazı ustalar şekli benzerliğinden veya yerine bir şekilde takıldığından farklı termostatları farklı araçlarda kullandıklarına şahit olmuşumdur. Umarım sorunuzla ilgili yardımcı olabilmişimdir.

    Saygılarımla.

    , 30.01.2019
Facebook Twitter Google LinkedIn