Murat Usta Cevaplıyor - Otomobil Soru Cevap

Tümü           Motor           Elektrik           Diferansiyel           Fren           Karoser ve boya           Şanzıman           Süspansiyon           Akü           Egzoz           Filtre           Diğer           Direksiyon           Soğutma          
 • Murat ustam iyi günler. Ustam benim 2011 yeni kasa 200 binde Doblo cargo 1.3 Multijet aracım var.el kitabında 5 30 yağ kullanılması yazıyor,fakat ustam bu araç euro 4 motor 5 40 kullanman lazım dediği için 5 40 kullandık her seferinde.servis zamanı aksatmadan yapılıyor,en son servis zamanı normalde 5 40 yağ kullanırken,bulamadığımız için geç saatti 10 40 yağ kullandık,aracımın hiç bir sorunu yoktu fakat bu servisten sonra sabah marş basarken motor çalışır çalışmaz vıjtt diye bir ses geliyor saniyelik,motor ısınana kadar kontak bastığım her seferde bu ses geliyor,motor ısındıktan sonra hiç bir sorun kalmıyor.Trigeri 160 binde orijinal parçasıyla değiştirdim,gergideki yağ donduğu için yaptığını düşündüm ama ikinci kez kontak bastığım da motor soğukken yine de ses geliyor.kayışlarada bakıyorum normal duruyor.Dişli sesine benzemiyor kayış sesine benziyor,bir kaç ustaya gösterdim anlamadılar,önem verme dediler.Kış geçsin yaza doğru yaparsa tekrar bakalım dediler.Murat ustam sorunun ne olduğunu tespit edemedik,sorumu cevaplarsanız çok sevindim,saygılarımla.

  Sedat İlkkaya, 03.02.2019
 • Sedat Bey merhaba

   

          Öncelikle gönderdiğiniz soru için teşekkür etmek isterim. Sorunuz ile ilgili olarak Öncelikle motor yağı konusunda sizi bilgilendirmek isterim yağ numaralama sistemlerindeki ilk sayı sıfırın altında -45 dereceye kadarki yağın viskozite sınıfı diğer sayı ise +50 dereceye kadarki viskozite sınıfını temsil eder. Yağın aracınız için uygun olup olmadığı emisyon normundan değil araç üreticisinin o motor için belirlediği viskozite, kalite, hava şartlarına göre değişmektedir SAE 5W30,SAE 5W40 yağ arasında 5 derecelik bir fark bulunmakta olup yazın 35 derecenin üstünde bir sıcaklıkta araç çalışıyorsa yazın için SAE 5W40 yağ kullanabilirsiniz Bunun dışında kışın ve yazın SAE 5w30 yağ kullanabilirsiniz. Bu belirtilen yağların dışında yağ kullanmanız SAE 10w40 gibi motor üzerinde özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırmada ve sonrasında motor parçaları üzerinde olumsuz etkiye sebep olur. Ayrıca genelde SAE 10W40 yağlar yarı sentetik, SAE 5w30 yağlar ise tam sentetik olarak satılmaktalar dolayısıyla değişim zamanları ve sürtünme katsayıları farklılık göstermektedir. Size tavsiyem aracın motor yağını ve yağ filtresini en kıssa sürede değiştiriniz. Araçtan gelen ses ile ilgili marş motoru, V kayışları, debriyaj bilyesi, şanzıman veya uyumsuz yağ ile ilgili zincir sistemi parçaları, turbo yapabilir. Umarım sorunuzla ilgili yardımcı olabilmişimdir.

   

  Saygılarımla.

  , 04.02.2019
Facebook Twitter Google LinkedIn