Murat Usta Cevaplıyor - Otomobil Soru Cevap

Tümü           Motor           Elektrik           Diferansiyel           Fren           Karoser ve boya           Şanzıman           Süspansiyon           Akü           Egzoz           Filtre           Diğer           Direksiyon           Soğutma          
 • Merhabalar Ustam. Benim arabam toyota corolla 2005 1.6 otomatik. araba ilk çalıştığında çok gürültülü çalışıyor. Rölantide. En az 20 dakika motor ısınana kadar rölantiye bırakınca durum değişmiyor. arabada sarsıntı oluşturuyor bu durum. ama araba gaza basınca ve hareket halinde bu durum yok. 1 yıldır var. en son bakımlardan sonra oluştu. ne yapabilirim.

  EMİN ÖZBEK, 29.03.2019
 • Emin Bey merhaba

   

                          Öncelikle gönderdiğiniz soru için teşekkür etmek isterim. Aracınızla ilgili olarak ilk çalıştırmada sesli çalışması ve sarsıntı konularını birbirinden ayırarak incelemek daha doğru olur. Ses konusuna gelecek olursak motorun dönen aksamları bilyeler ve kayış zamanla aşınarak ilk çalıştırmada parçalar ısınıp genleşene kadar ses yapabilirler bu tip araçlar genelde belli kilometreye gelmiş araçlarda gözlemlenir. Boşluk yapmış bilyeler ve sertleşmiş V kayışları değişerek sorun çözülebilir. Sabahları sarsıntı ile ilgili motor veya şanzıman kulaklarında hasar oluşmuş olabilir bu durum ilk çalıştırmada sarsıntıya sebep olabilir. Diğer durum ise motor da teknik bir hata sonucu oluşan sarsıntılardır yanlış buji seçimi, ayarı varsa supap ayarı bozuk araçlar ve ateşleme sistem parçaları araç üzerinde hangisi varsa buji kabloları veya bobin kontrol edilmesi gerekebilir.  . Umarım sorunuzla ilgili yardımcı olabilmişimdir.                                                                                                                                                                                            

  Saygılarımla.

  , 11.04.2019
Facebook Twitter Google LinkedIn