Murat Usta Cevaplıyor - Otomobil Soru Cevap

Tümü           Motor           Elektrik           Diferansiyel           Fren           Karoser ve boya           Şanzıman           Süspansiyon           Akü           Egzoz           Filtre           Diğer           Direksiyon           Soğutma          
 • Ustam iyi günler.2010 model ford focus marka aracım var.Son bir yılda aracımın 3 kez elektrik sistemleri çalışmadı.Akü kutup başını söküp taktıktan sonra elektrik sistemleri devreye girdi.Sorunun çözümü için ne tavsiye edersiniz.Mersinde oturuyorum aracı götürdüğüm ustalar sorunu çözemedi ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Adnan Demir, 29.07.2019
 • Adnan Bey Merhaba

   

                 Öncelikle gönderdiğiniz soru için teşekkür etmek isterim. Sorunuzla ilgili olarak aracınızın elektrik kestiğinden bahsetmişsiniz bu durumda aracınızda kontrol edilmesi gerekli bazı noktalar bulunmakta. Elektrik kesintisi sonrası araç üzerinde etkilenen noktalar bizim için çözüm adına en kritik soruyu oluşturmaktadır. Örnek vermek gerekirse teyp çalışıp, göstergenin çalışmaması, kaloriferin çalışıp aracın marş basmaması, farların çalışıp camların çalışmaması gibi örnekler sıralanabilir. Kesinti sonrası etkilenen noktaların besleme sistemleri kontrol edilerek çözüme ulaşılabilir. Bu bilgiler elimde olmadığından çok sık karşılaştığımız bazı sorunlar hakkında size bilgi vermek isterim. Bozuk bir kontak termiği kontağın arkasındaki elektriksel anahtar ısınma sonrası devreyi kesebilir. Aküden sonra sistemi besleyen sigorta tablosundaki ana röle bozuk olabilir veya röle'yi besleyen kablolarda temassızlık oksit olabilir bu durum rölenin ısınıp devre dışı kalmasını sağlayabilir. Özellikle kaput içindeki kablo ve soketler dış etken kaynaklı oksit ve aşınmaya müsait yapıda olduklarından kontrol edilmelerinde fayda bulunmaktadır. Umarım sorunuzla ilgili yardımcı olabilmişimdir.

   

  Saygılarımla.

  , 29.07.2019
Facebook Twitter Google LinkedIn