Murat Usta Cevaplıyor - Otomobil Soru Cevap

Tümü           Motor           Elektrik           Diferansiyel           Fren           Karoser ve boya           Şanzıman           Süspansiyon           Akü           Egzoz           Filtre           Diğer           Direksiyon           Soğutma          
  • Selamın aleyküm ustam. Benim 2004 model Astra g sedan aracım var. Sorunum aracın yağ yakması. 10-40 yağ koydugumda 1500 km de1 litre ye yakın 10-60 yağ koydugumda da 2500 km de yaklaşık 1 litre yağ eksiltiyor. Herhangi bir hararet falan yok çekiş gayet güzel sabahları grimsi bir duman atıyor egzoz içi kara bu durumda ne yapmalıyım bana yaklaşık maliyeti ne kadar olur.

    Yasin Aksoy, 03.10.2019
  • Yasin Bey Merhaba

                Öncelikle gönderdiğiniz soru için teşekkür etmek isterim. Araçta kullandığınız farklı viskozite ye sahip yağlar farklı ısı durumlarına göre akışkanlıkları farklı olduğundan yağ eksiltme oranlarınızda farklılık gösterebilir. Fakat bu tip değişiklikler sonrasında farklı motor parçaları üzerinde sorunlara yol açabilmektedir. Aracınızdaki yağ eksiltme oranı epey yüksek görülmekte ve kısa vadede farklı parçalara zarar vermeden çözülmesi gerekmektedir. Motor yağının yanma ve ısı dereceleri farklı olduğundan silindir içinde geri dönülemez tahribata sebep verebilir ayrıca katalitik konvektörünüzü bozup egzoz sistemini tıkayabilir. An itibariyle motorda farklı bir sorunun olmaması onarım maliyetlerinizi düşürecektir. Size tavsiyem motor onarımı yapılmadan iyi bir kontrol ile hatalı noktaların iyi tespit edilmesini sağlayınız. Onarım maliyetiniz motorun açılıp gerekli kontrol ve ölçümlerin yapılması sonrası netleşir bu nedenle fiyat bilgisi vermek yanlış olur. Bu konuda sadece tahmini olarak 3000 TL altında bir onarım olmayacağıdır..Umarım sorunuzla ilgili yardımcı olabilmişimdir.

    Saygılarımla.

    , 04.10.2019
Facebook Twitter Google LinkedIn