Murat Usta Cevaplıyor - Otomobil Soru Cevap

Tümü           Motor           Elektrik           Diferansiyel           Fren           Karoser ve boya           Şanzıman           Süspansiyon           Akü           Egzoz           Filtre           Diğer           Direksiyon           Soğutma          
 • Merhaba. Aracım 2013 model fiat linea. 130.000 km. 3 yıldır araç bnde ilk defa bugün aracı kullanırken araç içerisinden yanık kokusu balata kokusu gibi dwğişik koku geldi. Araçtan inince kaputtan hafif duman geldiğini farkettim. Kaputu açınca motor kısmından hafif beyazımsı duman geldiğini gördüm. 10-15 dakika kaputu açık bıraktım. Duman gitti. Aracı tekrar kullandım sorun çıkmadı. Hararet göstergesi normaldi. Motorun altını iyice kontrol ettiğimde aracın en altına doğru demir borularının üzerinin siyah yağ olduğunu farkettim ancak yeni damlamış yağ gibi değildi. Aracı bugün kullanırken biraz agresif kullandım. Aniden gaza yüklenip Yüksek devirli kullandım. Ondan olabilir mi acaba. Teşekkürler.

  Ali Günay, 09.10.2019
 • Ali Bey Merhaba

  Öncelikle gönderdiğiniz soru için teşekkür etmek istiyorum.Aracınızda bulunan soruna gelirsek kaputu açtığınızda beyaz duman ile karşılaşmışsınız bunun devamında ağır bir balata kokusu eşlik ettigini belirtmişsiniz.Buradan yola çıkarak aracın debriyaj sisteminden yani daha açık bir söylem ile debriyaj balatasından kaynaklandığını söylemek mümkün.Aracı kullanırken debriyajı zorlamanız,yarım debriyaj kullanmanız ,debriyaj parçalarındaki sorun veya mevcut debriyaj sisteminin bitmiş olması sebebiyle yüksek devirlerde kaçırması sonrası bu bahsettiğiniz beyaz duman ve ağır koku oluşur.Size tavsiyem uygun bir zamanınızda servise ugrayarak debriyaj parçalarınızı ve debriyajınızı kontrol ettiriniz.Umarım sorunuzla ilgili yardımcı olabilmişimdir.

   

  saygılarımla.

  , 10.10.2019
Facebook Twitter Google LinkedIn