Murat Usta Cevaplıyor - Otomobil Soru Cevap

Tümü           Motor           Elektrik           Diferansiyel           Fren           Karoser ve boya           Şanzıman           Süspansiyon           Akü           Egzoz           Filtre           Diğer           Direksiyon           Soğutma          
  • Merhaba, ustam. Aracım 2020 model Peugeot 308 EAT8 otomatik vites 1.2 motor. Aracı stop ederken önce boşa(N) alıp sonra elektronik vitesi çekip sonra parka almamız mı daha doğru. Yoksa bayinin bana söylediği gibi durduğumuzda direkt vitesi park konumuna alabilir miyim? Boşa(N) almadan direkt park konumuna almak şanzımana zarar verir mi? Hangisi doğru acaba? Bir de aracı çalıştırıp hareket edeceğimiz zaman el frenini indirmeye gerek yok bu elektronik el freni kendiliğinden iniyor gaza dokununca denildi. Acaba bunun el frenini veya balatalara bir zararı yok mu? Az da olsa gaza bastığımızda el freninin tuttuğunu ve saniye sonra bıraktığını fark ediyoruz. Bunun bir zararı yok mu? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

    Gökhan Sun, 20.06.2020
  •            Gökhan Bey öncelikle gönderdiğiniz soru için teşekkür etmek isterim. Aracınızda kullanılan şanzıman eski tip tork konvektörlü şanzımanların yeni geliştirilmiş bir versiyonu teknolojik olarak detaylarını inceleme ve test etme şansına henüz erişemedim bu nedenle bayinin verdiği bilgi için doğru veya yanlış demem yanlış olur fakat daha öncede tavsiye ettiğimiz vitesin boşa atılıp el freni çekildikten sonra aracın park moduna alınmasının da uygulamada size sağladığı bir dezavantaj olmadığından uygulamaya devam etmenizi öneririm. El freni ile ilgili konuya gelirsek uzun vadede baktığımızda bu durumun etkisi yok denecek kadar az olduğundan bir zararı olduğu söylenemez fakat düğmenin kullanımının da yanlış olduğu anlamına gelmez. Umarım sorunuzla ilgili yardımcı olabilmişimdir.

    , 25.06.2020
Facebook Twitter Google LinkedIn