Çağlayanlar Otomotiv her türlü rulman ihtiyacına karşılık veriyor...

Çağlayanlar Otomotiv her türlü rulman ihtiyacına karşılık veriyor...

Yeni yıla hızla başlayan Çağlayanlar Otomotiv, dünyanın en kaliteli sanayi zincirlerini üreten markalar arasında yer alan bir Japon firması ile el sıkıştı. Her geçen gün bayi ağını da geliştiren firmanın Genel Müdürü Sertay Güner; “Türkiye`nin rulman ihtiyacını karşılamayı amaç edindiklerini” belirtti.

Çeşitli mümessillikler ve distribütörlükler ile 1955 yılından bu yana otomotiv yedek parça konularında uzmanlaşarak Türkiye piyasasına hizmet vermeye başlayan firma, 1980 yılından itibaren önce RHP rulmanlarının daha sonraki yıllarda da dünyanın en büyük rulman üreticilerinden NSK rulmanlarının Türkiye Genel Distribütörlüğü’nü aldı. Son olarak da NSK Lineer-Kızaklı sistemlerini de bünyesine katan firma her türlü rulman ihtiyacına karşılık verecek yelpazeye kavuştu. Otomotiv, sanayi ve tarım sektörlerinde Türkiye`nin rulman ihtiyacını karşılamayı amaç edinmiş firma, bu konuda güvenilirliği, büyük stok gücü ve hızlı tedarik kapasitesiyle kendisini sektöre kanıtladı. Tüm Türkiye’yi kapsayan bayi ağıyla gurur duyan Çağlayanlar Otomotiv, iş ortaklığının yanında bir aile olmanın da verdiği gururu taşıyor.

Çağlayanlar Otomotiv’in yapılanmasını kısaca anlatır mısınız?  Firmanızın üçüncü jenerasyona kadar ilerlediği bugünlere gelebilmek için hangi süreçlerden geçtiniz?

Yedek parça ve rulman piyasasındaki en eski firmalardan biriyiz. Kuruluşumuz 1955 yılında rahmetli İbrahim Çağlayan tarafından gerçekleştirilmiştir. Taksim’de küçük bir yedek parça dükkanı olarak hayatına başlayan firmamız şu anda Türkiye’nin en büyük üst kalite rulman distribütörlerinden bir tanesidir. 2012 yılından beri de Sancaktepe’deki yeni binamızda faaliyet göstermekteyiz. 35 kişilik kadromuzla Türkiye’nin her köşesine hizmet vermeye devam ediyoruz.

Rulman konusunda hangi yelpazede ürünleriniz mevcut? Hangi firmalarla iş ortaklıklarınız bulunuyor?

Dünyanın en büyük ve en kaliteli rulman üreticilerinden biri olan NSK markasının Türkiye Yetkili Distribütörü olarak NSK markasının bütün ürün yelpazesini satma yetkimiz vardır. NSK sanayi rulmanlarını, otomotiv rulmanlarını ve lineer sistemlerini her daim stoklarımızda tutmaktayız. Yine üst kalite ürün markası olan RHP rulmanları, bunun yanında kendi markamız olan Ecoparts ve SSD markalı otomotiv rulman, yedek parça ve otomotiv kayışlarını Uzak Doğu’dan getirmekteyiz.

Çoğu firma sadece otomotiv veya sadece sanayi alanında yatırım yapmakta ve kendi konularıyla ilgili bilgi sahibi olmakta. Biz iki alanda da yıllardır hem stok, hem çalışan yatırımı yaparak tüm sektörlere hizmet vermeyi başarmış bir firmayız. Son zamanlarda ayrıca ağır sanayi alanında ciddi stok ve mühendis yatırımları yapıyoruz. Her geçen gün güçlenen bu sektöre hizmet edebilmek için ihtiyaç duyulan rulmanlarla ilgili stok çeşidimizi artırıyoruz. Mühendislerimiz de bu rulmanlarla ilgili sürekli bilgilerini tazelemek ve artırmak için eğitim almaktadırlar.

Piyasa en fazla hangi ürününüze talep gösteriyor?

Çağlayanlar olarak en eski NSK distribütörüyüz ve artık piyasa Çağlayanları NSK ile özdeşleştirmiş durumda. Yedek parça sektöründe de büyümeye devam etsek bile bizim için öncelik her zaman rulman konusu olacaktır. NSK her konuda en iyi kaliteyi sunmaya çalışmakta ve asla kaliteden taviz vermemektedir. Tezgah rulmanları konusunda NSK, çok ciddi kaliteli ürünler sunuyor ve fiyatları da çok rekabetçi. Bu arada Türkiye’deki en iyi tezgah rulmanları stoğuna da sahibiz.

Rulman sektörünü Avrupa ile kıyaslar mısınız? Ne gibi farklar var?

Avrupa ile kıyaslandığında çok fazla fiyat odaklı bir satış pazarına sahibiz. Bu bizim gibi kaliteli ürün distribütörlerini zorluyor; çünkü fiyatlar her zaman rekabetçi olamıyor. Son yıllarda bizim gibi satış öncesi ve sonrası servis veren firmalar için bu bir engel değil. Son kullanıcıyı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek çok önemli oluyor. Kaliteli ürünün uzun vadede ciddi tasarruflar sağladığını ispatlamak ve göstermek gerekiyor. NSK’nın bu konularda başarı hikayeleri bulunmakta. Artık 10 sene öncesine göre çok daha bilinçli bir müşteri ile karşı karşıyayız. Bu yüzden sadece mühendislerimizi değil, tüm satış ve operasyon ekibimize gereken eğitimleri düzenli bir şekilde veriyoruz. Bize rulman sorulduğunda sadece referans değil; özellikleri, ölçüleri ile ilgili de bilgi isteniyor artık. 

Peki, ülkemizdeki faaliyet gösteren firmalar, rulman konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyor musunuz? Ülkemizde bu konuda hizmet sunan firmaların sayısı ve kalitesi yeterli seviyede mi?

Bu konuda genelleme yapmak yanlış olacaktır; çünkü çok ciddi tecrübeye sahip firmalarımız var piyasada faaliyet gösteren; fakat bir de ne sattığının önemi olmadan, sadece fiyat avantajı sağlayarak bilgiden yoksun bir şekilde satış yapan firmalara da rastlamaktayız.

Satış sonrası hizmet konusunda sağladığınız imkanlar nelerdir?

Sektörümüzdeki en büyük teknik departmana sahibiz. Dört mühendisle beraber toplamda sekiz kişilik bir ekip Türkiye’nin her noktasına en ufak bir sıkıntı için bile olsa ayırt etmeden hizmet vermek için çalışmakta. Bu ekip NSK mühendisleri tarafından verilen eğitimleri düzenli olarak takip etmektedirler. Bazen başka markaları kullandıkları halde bizi arayıp teknik departmanımızdan yardım isteyen müşteriler ve fabrikalar bile çıkıyor. Biz sektörün bilinçlenmesi adına kesinlikle hiçbir konu ve kişi ayrımı yapmadan hizmet vermeye devam ediyoruz. 

Rulman sektörünüzde size göre en büyük problem nedir?

En büyük problem, pazarın genelinin fiyat odaklı bir pazar olması. Yıllardır kendi adımıza bunun değişmesi için ciddi çaba sarf ediyoruz ve bir fark yarattığımızı da görüyoruz. Son kullanıcının fiyattan önce doğru ürünün yeterli kalitede olmasını istemesi için bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Söz konusu sorunlara yönelik sizce ne gibi çözümler gerekiyor?

Biz bu konuda tüm çalışanlarımıza müşterilerine hizmet verirken doğru yönlendirme yapabilmeleri için aylık rulman eğitimleri veriyoruz. Teknik departmanımız Türkiye’deki en iyi rulman hizmetini verebilecek kapasitede. Öncelikle bizim gibi sektörüne önderlik eden firmaların, bu konuda daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Düzenli seminerler, ortak ziyaretler, yayın organlarının kullanımı tüketicileri zamanla daha fazla bilinçlendirmede yardımcı olacaktır.

Son dönemde yaptığınız herhangi bir yatırım var mı? Var ise bunlar nelerdir?

2015 senesinde ürün çeşitlerimiz ile ilgili ciddi yatırımlar ve devamında anlaşmalar yapıyoruz. Artık bugün NSK Rulmanları’nın yanı sıra yine bir Japon markası olan dünyanın en kaliteli sanayi zincirlerini üreten markalarından biri olan TSUBAKİ Zincirleri’nin de Türkiye Yetkili Distribütörüyüz. Bu konuda faaliyet göstermek için uzmanlaşmış mühendislerden oluşan bir birim kurduk, şirket içi eğitimlerimizi tamamladık, sektörde yerimizi almaya hazırlanıyoruz.

Ayrıca bu yeni senede farklı ürün çeşitleri ile ilgi anlaşma süreçlerimizin de sonuna gelmekteyiz. En kısa sürede pazara duyurusunu yapacağız.

Pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Eğitimli kişilerden oluşan ekibimizi büyütüyoruz ve teknik ekibimizi genişletmeye devam ediyoruz, bunun yanında stoklarımızı artırmak ve ürün yelpazemizi genişletmek için çalışmalarımız devam ediyor. Müşterilerimize her ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz stok ve ürün çeşidi yapıyoruz. Zincir ile başladık, diğer ürünleri de kısa zamanda duyuracağız.

2015 yılı beklentileriniz nelerdir?

Yeni ürünlerimizin de desteği ile rulman konusunda satışlarımızın artacağına inanıyoruz. 

SERTAY GÜNER KİMDİR?
İstanbul’da 1974 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Şirkette 3’üncü jenerasyon olarak çalışmalarını sürdüren Sertay Güner; 22 senedir aktif olarak Çağlayanlar Otomotiv’de görev alıyor. Güner; şu anda firmada Yönetim Kurulu Üyesi olmasının yanı sıra şirketin Genel Müdürü olarak sektöre hizmet veriyor.